ΑΠΚΟ-ΑΟΝΑ 0-1: Δίκαια νίκη της Αρτάκης

28 Σεπτεμβρίου 2013, 22:45
Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε με πέναλτι
Με νίκη της Αρτάκης (0-1) μέσα στη Δροσιά επί του ΑΠΚΟ έληξε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1.

Οι γηπεδούχοι, εκτός από το πρώτο 20λεπτο,  είχαν γενικά μέτρια απόδοση, και δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση που άσκησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι

Οι παίχτες της Αρτάκης πολύ προσεκτικοί στην άμυνα τους έπεφταν πιο γρήγορα πάνω στην μπάλα και δεν άφηναν περιθώρια στους αντιπάλους τους να δημιουργήσουν κάτι καλό, αναγκάζοντάς τους πολλές φορές να κάνουν λάθος πάσες. Παράλληλα είχαν καλή κυκλοφορία και με αιχμές τον Μαστροκώστα και τον Γκούρλα δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα, όχι όμως, και κλασικές ευκαιρίες.

Στο 14' η Δροσιά στάθηκε άτυχη, όταν στο σουτ που εξαπέλυσε ο Ελευθερίου από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των  δοκαριών του Γκόγκου κι έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί.

Στο 27' ο  Γκουρλας μπήκε στην περιοχη του ΑΠΚΟ, αλλά τον προλαβε ο Σολογιανης με έξοδο την κατάλληλη στιγμή.

Στο 40' ο Ελευθερίου ανέτρεψε τον Παπαδόπουλο και ο κ. Κασομούλης υπέδειξε το πέναλτι...

στο οποίο ευστόχησε ο Νίκος Μαστροκώστας και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου (48') ένα καλό σουτ του Σάλεμ έφυγε άουτ

Η Αρτάκη στο β' ημίχρονο μπήκε στην περιοχή του Σολογιάννη δυο - τρεις φορές αλλά η τελική προσπάθεια δεν είχε αποτέλεσμα

Στο 93' ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε πολύ καλά ένα φάουλ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Γκόγκου.

Διαιτητευσε ο κ. Κασομούλης με βοηθούς τους Αργύρη, Χουλιάρα

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ιω. Καρβέλης): Σολογιάννης, Συμιακάκης (75' Κηπιώτης), Μαραγκός (46' Δεληγιάννης), Ματζουνης, Τσούτης, Νόνας (63' Σουλιωτάκης), Ελευθερίου, Αντωνόπουλος, Παναγιωτάκς, Σάλεμ, Σπυρόπουλος.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Ντρ. Κνέζεβιτς): Γκόγκος, Τσούτης, Τζαφέρος, Τσολάκος, Ζαχαριάς, Καραλης, Παπδόπουλος (76' Παπαδόπουλος), Καραχάλιος, Γκουρλας (90' Χρυσός Απ.), Μαστροκώστας, Ευσταθίου (84' Ρούσσος)