ΓΣ ΚΥΜΗΣ: Δεν σταμάτησε ούτε στην ...Ευρώπη

28 Νοεμβρίου 2015, 19:10
Αήττητος και απτοήτος συνεχίζει το δρόμο για την Α1

Ο Γυμναστικός  Κύμης παρέμεινε αήττητος και μετά τους αγώνες της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2, πανηγυρίζοντας άλλη μια νίκη εκτός έδρας.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου επικράτησε της Ευρώπης Πευκοχωρίου με 73-65 στη Χαλκιδική και συνεχίζει απτόητη την πορεία της προς την άνοδο στην Α1.

Και σ' αυτό τον αγώνα η αντίπαλος της Κύμης αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη υπέκυψε ...αδιαμαρτύρητα στην ανωτερότητα της ευβοϊκής ομάδας που είχε και πάλι απόντες τον Μιλόσεβιτς και τον Σιγκούνα.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με διαφορά οκτώ πόντων με 34-26 στο 17' αλλά η Κύμη μ' ένα σερί 0-10 έκανε την ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος, η απόσταση αυξανόταν υπέρ των Ευβοέων παρόλο που οι γηπεδούχοι το πάλευαν και προσπαθούσαν να κάνουν την  έκπληξη

Κορυφαίος για τη νικήτρια ο Τουντζιαράκης που κυριάρχησε στους ...αιθέρες κερδίζοντας 10 ριμπάουντ. Πέτυχε και 13 πόντους, όσους και ο Κατράνας που ευστόχησε σε τρία τρίποντα (σε 5 προσπάθειες), σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Πολύ καλός ήταν και ο Λόλας που πήρε 5 ριμπαουντ, ήταν ψύχραιμος στις βολές και πολύ προσεκτικός στις προσπάθειες για δίποντα (4/7)

Τα στατιστικά των νικητών ήταν 14/16 στις βολές, 22/41 στα δίποντα και 5/15 στα τρίποντα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Ταρενίδης Στ. – Σιμητόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-36, 49-55, 65-73.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Ντολόπουλος):, Μάρτζος 13 (2), Ονάσογλου 10 (1), Αράπης, Νίκολιτς 7, Θεοδωράκος 10 (1), Νησιώτης 6, Ζώτος 10, Κιγμέτολγου 3, Συμεωνίδης 6.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 13, Κακιούζης 6, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 10, Κατράνας 13 (3), Αράπης 5 (1), Γκιζόγιαννης 3 (1), Κωνσταντακόπουλος 2, Ψαθάς 10, Λόλας 11.