ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 1-3: Στου β' γύρου την πρεμιέρα, δεν είδε άσπρη μέρα

8 Ιανουαρίου 2017, 23:20
Παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.

Στο πρώτο του παιχνίδι στο ξεκίνημα του β' γύρου, αλλά και του 2017, ο Ηρακλής Χαλκίδας φιλοξένησε στην Κάνηθο τον ισχυρό Παμβοχαϊκό και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, παραμένοντας προτελευταίος στη βαθμολογία της Volley League.

Το ευτύχημα για τον Ηρακλή είναι ότι έχασαν και οι υπόλοιποι διεκδικητές της παραμονής. Η Ορεστιάδα στον Έβρο από τον Ηρακλή, η Παναχαϊκή από τον Ολυμπιακό (αν και του πήρε σετ εκτός έδρας) και η Κύζικος Ν. Περάμου από τον Παναθηναϊκό.

Στον αγώνα Ηρακλής Χαλκίδας-Παμβοχαϊκός, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ, ο Ηρακλής "ξύπνησε" και ισοφάρισε σε 1-1 και μάλιστα με δέκα πόντους διαφορά, αλλά στο τρίτο καθοριστικό σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής πέταξε λευκή πετσέτα, ενώ ο Παμβοχαϊκός που έκανε περίπατο διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 21-25, 9-25.

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 11 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (14/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 7 (2/10 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 9 (5/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ - 26% άριστες), Κλότσκο 7 (7/20 επ, 28% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 5 (3/3 επ, 2 άσσοι) / Μπερμπέρογλου (λ, 42% υπ - 19% άριστες), Σπυριούνης 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 63% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 2 (2 άσσοι), Κολτσιάκης Γ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 17 (15/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 27% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 16 (15/27 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (12/24 επ, 64% υπ - 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

Προανήγγειλε αλλαγές και μεταγραφές ο Γκολίτσης

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μία μεταβατική περίοδος για την ομάδα μας. Στα τρία πρώτα σετ παίξαμε καλά αλλά δεν θέλω να σχολιάσω την εμφάνιση μας στο 4ο σετ. Από αύριο γυρίζουμε σελίδα με ορισμένες αλλαγές που πιστεύω πως θα μας ενισχύσουν σημαντικά. Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες μας μετά το 2ο σετ και νίκησε δίκαια».