ΚΥΜΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 72-90: Τον κοίταξε στα μάτια και λύγισε στην τελική ευθεία

9 Ιανουαρίου 2017, 19:26
Εκπληκτικός ο Μόργκαν της Κύμης που πέτυχε 29 πόντους.

Σ' ένα ιστορικό παιχνίδι για την Κύμη με αντίπαλο τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League, η ομάδα της Εύβοιας γνώρισε την ...αναμενόμενη ήττα με 72-90.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο με το τέλος του α' γύρου φτάνοντας στο 13-0, ενώ η Κύμη πήγε στο 5-8.

Στο σημερινό ματς δεν αγωνίστηκαν οι αρχηγοί των δύο ομάδων, ο Βασίλης Σπανούλης για τον Ολυμπιακό και ο Τουτζιαράκης για την Κύμη.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 0-8 (το πρώτο καλάθι πέτυχε το "βελούδινο σφυρί", ο Λοτζέσκι με τρίποντο).

Η Κύμη όμως, με κορυφαίους τους Τσούπκοβιτς και Μόργκαν βρέθηκε να προηγείται στο 5' με 14-13 και και λίγο αργότερα με 19-16.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 23-23, με τον Μόργκαν να έχει σημειώσει 10 πόντους και τον Τσούπκοβιτς 9!

Σ' εκείνο το σημείο ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τον Παπαπέτρου, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού, καθώς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Πειραιά στο πρόσφατο ντέρμπι με τον ΠΑΟ στην Ευρωλίγκα.

Μάλιστα, ο Παπαπέτρου με μία βολή διαμόρφωσε το σκορ του α' δεκαλέπτου, 23-24.

Με την έναρξη του β' 10λεπτου ο Μόργκαν έκανε το 25-24, ο Γκριν με τρίποντο το 25-27, αλλά ο Σταμάτης με γκολ-φάουλ το 28-27.

Στις επόμενες επιθέσεις, οι παίκτες της Κύμης ήταν άστοχοι σε σουτ έξω από τα 6.75. Διαφορετικά, θα μπορούσαν να είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ με μεγαλύτερη διαφορά.

Στον αντίποδα, λύσεις στον Ολυμπιακό έδωσε ο Έρικ Γκριν που με δύο τρίποντα έκανε το 30-36 στο 15'.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έφτασε στο +9, 35-44.

Αυτός που πάλευε να "κρατήσει" τη διαφορά σε λογικά πλαίσια για την Κύμη ήταν ο Μόργκαν με 15 πόντους, ενώ χαμηλό βαρομετρικό στο σκοράρισμα είχαν οι Ελ Αμίν και Κοστόβ, πετυχαίνοντας από δύο πόντους.

Παρόλα αυτά η Κύμη έτρεξε ένα σερί 5-0 και στο 18' μείωσε σε 40-44.

1'.25'' πριν το τέλος ο Μόργκαν έκανε ένα εκπληκτικό κάρφωμα (παραλίγο να σπάσει το ταμπλό) και σήκωσε στο πόδι το κατάμεστο κλειστό Κανήθου, αν και απουσίαζαν οι Κουμιώτες "φανς", καθώς λόγω του χιονιά δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν στη Χαλκίδα.

Στην επόμενη επίθεση ο Ελ Αμίν "ζήλεψε" τον Μόργκαν, σκόραρε σε σουτ τριών πόντων και ισοφάρισε σε 45-45.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Παπαπέτρου με μία βολή έκανε το 45-46, ενώ ο Σταμάτης αστόχησε σε τρίποντο με την κόρνα της λήξης.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ σιγά-σιγά στην ερυθρόλευκη εξίσωση μπήκε και ο Γιώργος Πρίντεζης που ακόμη ψάχνει να βρει ...πατήματα μετά τον τραυματισμό του (επανεμφανίστηκε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ, χωρίς όμως να διακριθεί ιδιαίτερα).

Στο 25' το σκορ ήταν 50-55, ενώ ένα καλάθι του "Πρίντε" λίγο αργότερα, έκανε το 50-57, με τους φίλους του ΟΣΦΠ να φωνάζουν "Γιώργο ψυχάρα, Ολυμπιακάρα".

Ο Μόργκαν στην ...αντίπερα όχθη συνέχιζε το ...χαβά του και με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 53-57, φτάνοντας τους 25 πόντους.

Στο 29' το ταμπλό έδειχνε 57-63, με τον Ολυμπιακό να έχει το σταθερό προβάδισμα, αλλά την Κύμη με την μαχητικότητά της να διατηρεί ζωντανό το ενδιαφέρον.

Τελικά, με ένα μπάζερ μπίτερ 2 πόντων του Αντεγκμπόγιε, το τρίτο δεκάλετπο έληξε με 59-63.

Στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου ένα τρίποντο του Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 59-66.

Τρίποντο λίγο μετά πέτυχε και ο Γουότερς δίνοντας στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της, 59-71, για να μειώσει σε 61-71 ο Μόργκαν, ο οποίος 7 λεπτά πριν το τέλος είχε σημειώσει 29 πόντους!!!

Στη συνέχεια, αυτό το οποίο κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μην επιτρέψει στην Κύμη να ...κατεβάσει τη διαφορά, φτάνοντας και στο +16 (68-84), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός που είχε για κορυφαίους τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μάντζαρη.

Το ματς πλέον είχε κριθεί για τον Ολυμπιακό που εντέλει έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 90-72.

Όμως, στην Κύμη αξίζουν πολλά μπράβο για το γεγονός ότι για κάτι λιγότερο από 35 λεπτά κοίταξε κατάματα τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα για την Κύμη, καθώς είχε χάσει και από την ΑΕΚ.

Επόμενο ματς για την ομάδα της Εύβοιας είναι πάλι εντός έδρας με αντίπαλο το Λαύριο, στην πρεμιέρα του β' γύρου και με την Κύμη να φιγουράρει στη μέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 8, Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 12, Κατράνας, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόβ 4, Σταμάτης 3, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 29, Ελ Αμίν 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 4, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 7, Γουότερς 5, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 15, Λοτζέσκι 17, Αθηναίου 8.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: Στη Μεγαλόπολη με τον κόσμο του για το θετικό αποτέλεσμα

[29/04/2017 - 09:53]