ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1-2: Απέδρασε από το Ενωσιακό με φάουλ του Μήτρου στο 91'

21 Ιανουαρίου 2017, 18:54
Αποβλήθηκε στο 60' ο Βελής των κιτρινόμαυρων.

Μπορεί σήμερα να μην είναι του ...Αγίου Ανδρέα, αλλά ο Ανδρέας Μήτρου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Καστέλλας με 2-1 επί της ΑΕΚ Χαλκίδας στο Ενωσιακό γήπεδο στο Πέι Δοκού.

Η Καστέλλα απέδρασε με σπουδαίο διπλό, με δύο γκολ του "σβούρα" Μήτρου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να επιτυγχάνεται στο 91'.

Η Καστέλλα ήταν λίγο καλύτερη στο α' ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 11', με τον Μήτρου να κάνει το 0-1.

Mάλιστα, είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της όταν κέρδισε πέναλτι λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Ομως, ο σπεσιαλίστας τερματοφύλακας Αγγελος Κηρόπουλος που το εκτέλεσε, νικήθηκε από το νεαρό Γιαλό της ΑΕΚ κι έτσι έμεινε το 0-1.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ Χαλκίδας ανέβασε στροφές και όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά πήρε και τα ηνία του αγώνα.

Ο Δικέφαλος όμως, από το 60' συνέχισε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βελή και τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους.

Μία ΑΕΚ ...άκρως νεανική (ντεμπούτο σήμερα έκανε ο Λειβαδίτης που ήρθε από τον Λήλα), αλλά όχι αποτελεσματική.

Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος κατάφερε στο 86' να φέρει το ματς στα ίσια.

Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι, ο Σμυρναίος το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα σφράγιζε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και η ΑΕΚ θα έπαιρνε τον βαθμό με αριθμητικό μειονέκτημα, στο 91' η Καστέλλα κέρδισε φάουλ.

Ο Μήτρου αποδείχθηκε ...δήμιος και με άψογη εκτέλεση, έκανε το 1-2 κι ανέβασε την ομάδα του στον 7ο ουρανό.

Διαιτησία: Παπακωνσταντίνου, Πασχαλίδης - Ρουμπής

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιώργος Δάβρης): Γιαλός, Βρέττος, Σεϊνταράση, Βελής, Τζάβρας, Αγγελάτος, Λειβαδίτης, Μετοχιάτης, Σμυρναίος, Παπαδάκης, Μιμηγιάννης (58' Κουρτίδης).

ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Νίκος Κιαπέκος): Κηρόπουλος, Βότσης (70' Νταλιάνης), Καρβελάς, Μακρής (93' Χαζαρίδης), Κεχαγιάς, Μάλλιαρης, Σανός, Γκίκας (55' Αναστασίου), Τσούτσης, Τζαμίχας, Μήτρου.