ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 0-4: Οι μισοί προκρίθηκαν και οι άλλοι μισοί προπονήθηκαν

18 Οκτωβρίου 2017, 18:21
ΒΙΝΤΕΟ με την είσοδο των ομάδων.

Με το μυαλό στο παιχνίδι κόντρα στον Ερμή Κιβερίου (την ερχόμενη Κυριακή) ο ΑΟ Χαλκίς νίκησε με 4-0 τον πολυνίκη του θεσμού Ολυμπιακό Χαλκίδας (στο Στάδιο) κι εξασφάλισε την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ευβοίας.

Για τον ΑΟΧ, οι μισοί που έπαιξαν ...προκρίθηκαν και οι άλλοι μισοί (όσοι δεν ήταν στην αποστολή) ...προπονήθηκαν στο γήπεδο Αλεξάνδρου υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Γατόπουλου.

Ουσιαστικά, ο μοναδικός παίκτης που έπαιξε βασικός πριν λίγα 24ωρα στην Τριγλία και ξεκίνησε (και) βασικός σήμερα ήταν ο Στεργιανός, αλλά όχι ακραίος μπακ.

Αγωνίστηκε στόπερ μαζί με τον Γεωργίου και στα άκρα ήταν οι Τσίγκρος και Γιώργος Αυλωνίτης (έκανε επίσημο ντεμπούτο με την "κυανόμαυρη").

Στα χαφ οι Εμέκα και Πατερίτσας, στις πτέρυγες οι Λούκας και Κονσταντίνοφ, δεκάρι ο Παπαδάκης και φορ o Παλιάτσιος.

Προβληματικός ο ΑΟΧ στο α' ημίχρονο

Επιθετικά ο ΑΟΧ στο α' ημίχρονο ήταν προβληματικός, σαν να έκανε αγγαρεία.

Οι μόνοι που διασώθηκαν και ήταν φιλότιμοι ήταν οι "τέσσερις" της άμυνας.

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας ήταν πολύ καλός και στο 7' από πάσα του Φουρλή, ο Μάλλιαρης άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί τετ α τετ με τον Σταυριανό.

Ακόμη, στο 45' πολύ καλό σουτ του Τζαφέρου πέρασε άουτ, αλλά καρδιοχτύπησε τον Σταυριανό.

Συνήλθε στο β' ημίχρονο

Στο β' ημίχρονο, όμως, ο ΑΟΧ ανέβασε στροφές και με κινητήριο μοχλό τον Παπαδάκη που έδειξε δείγματα του πλούσιου ταλέντου του, έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Μπακ ο Τζουβάρας

Επίσης, να σημειώσουμε ότι στο ματς για τον ΑΟΧ έπαιξε κι ο Τζουβάρας, αλλά όχι γκολκίπερ.

Ο Αυλωνίτης τον έβαλε αριστερό μπακ και πέρασε μπροστά τον Τσίγκρο (σ.σ. θα μπορούσε πάντως να παίξει κάτω από τα δοκάρια και να αντικαταστήσει τον Σταυριανό).

Εκτός αν ο Αυλωνίτης ήθελε να δώσει ολόκληρο 90λεπτο στον Σταυριανό, μιας και είχε πολύ καιρό να παίξει λόγω τραυματισμού ή δεν είχε άλλον διαθέσιμο για να δώσει ανάσες σ' έναν "ενδεκαδάτο" σήμερα (στην προκειμένη τον Κονσταντίνοφ).

Ετσι κι αλλιώς οι παγκίτες ήταν δύο, ο Μπλάνκο και ο Τζουβάρας.

Μπήκαν τα γκολ μαζεμένα

Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκε φυσικά και ο Μπλάνκο, που δεν έπαιξε καθόλου στην Τριγλία.

Αντικατέστησε τον Παλιάτσιο, ο οποίος στο α' ημίχρονο δεν φάνηκε καθόλου (ανησυχητικό).

Κακός ήταν και ο Κονσταντίνοφ, αλλά στο 59' άνοιξε το σκορ (0-1) με κεφαλιά (φωτό πάνω) μετά από σέντρα του Πατερίτσα.

Στο 65' από κόρνερ του Τσίγκρου, ο Μπλάνκο με κεφαλιά (φωτό πάνω) έκανε το 0-2.

Στο 73' από ασίστ του Μπλάνκο, ο Παπαδάκης με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής (φωτό πάνω) έκανε το 0-3 (σ.σ. ο Παπαδάκης έψαχνε ώρα το γκολ και το βρήκε).

Και στο 87' o Μπλάνκο με σουτ-βολίδα (φωτό πάνω) έκανε ...δύο τα προσωπικά του γκολ και ...τέσσερα του ΑΟΧ (0-4).

Ο Αργεντινός έδειξε ορεξάτος και είναι βέβαιο ότι στη συνέχεια θα βοηθήσει τους κυανόμαυρους.

*Λίγο πριν λήξει το α' ημίχρονο αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ολυμπιακού Χαλκίδας ο Μπάμπης Σαχίνης και είδε το β' ημίχρονο από την κερκίδα.

*Δεν ξεπέρασαν τους εκατό οι φίλοι του ποδοσφαίρου που είδαν την αναμέτρηση.

*Το ματς ξεκίνησε με 15λεπτη καθυστέρηση.

*Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία κατασκόπευσε τον Ολυμπιακό Χ. ο προπονητής του Αυλωναρίου, Γιάννης Μπασούκος. Το Αυλωνάρι είναι ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού Χ. στην Α' ΕΠΣΕ.

*Στο γήπεδο βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ελλήσποντου, Γιώργος Κουρκουμέλης.

Διαιτησία: Κασομούλης, Περιβολάρης - Πριόνας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μπάμπης Σαχίνης/Γιάννης Οικονόμου): Βάρκας (46' Σιμηστήρας), Ράνα (54' Βαρτζής), Δ. Στρατής (33' λ.τρ. Τσιούνης), Βελής, Σταύρου, Παπαδέδες, Φουρλής, Τζαφέρος, Μάλλιαρης, Κυτίνος, Μυτάκης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Αντώνης Αυλωνίτης): Σταυριανός, Στεργιανός, Τσίγκρος, Γεωργίου, Γιωρ. Αυλωνίτης, Εμέκα, Λούκας, Πατερίτσας, Παλιάτσιος (46' Μπλάνκο), Παπαδάκης, Κονσταντίνοφ (74' Τζουβάρας).