ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ-ΚΥΜΗ 93-82: Της ξέφυγε η διαφορά και έχασε φυσιολογικά

11 Νοεμβρίου 2017, 19:39
Πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς.

Αλλη μία ήττα, την 5η σε ισάριθμα ματς υπέστη η Κύμη σήμερα. Αυτή τη φορά έχασε στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 93-82.

Η Κύμη δεν είχε βοήθειες από τους Γλυνιαδάκη και Τσαγκαράκη.

Μπήκε πάντως δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 1-7 στο 2'.

Ε, μετά την πήρε η κάτω βόλτα.

Οι Πατρινοί με σερί 20-9 πήραν το προβάδισμα με 21-16 και έκλεισαν το 10λεπτο με 24-20.

Στο β' δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε να κρατάει τα λουριά του αγώνα και με το τέλος του ημιχρόνου το ταμπλό έγραφε 49-34.

Η Κύμη έπρεπε να αντιδράσει στο β' ημίχρονο, αλλά η διαφορά αντί να μικρύνει ...έφτασε στα ύψη, με τους Πατρινούς να προηγούνται και με +29 (88-59), πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Εύβοιας ήταν να σώσει κάπως τα προσχήματα και να μην συντριβεί, μειώνοντας στους 11 πόντους, για το τελικό 93-82, που ήταν καθρέφτης των δυο ομάδων μέσα στο γήπεδο.

Η Κύμη πέρα απ' το ότι έχει "θέματα" αμυντικά, κάνει και πάρα πολλά λάθη, όπως σήμερα που το κοντέρ ...έδειξε 19!

Κορυφαίος της Κύμης ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82.

Την επόμενη (6η) αγωνιστική η Κύμη θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 16 (2), Έβανς 14, Γκίκας 7 (1), Δημάκος 6 (1), Μιλόσεβιτς 11 (1), Τουντζιαράκης 7, Σκουφής 3 (1), Γερομίχαλος 6 (2), Σαλούστρος 6 (1), Σανταμάνης, Χολ 17 (4).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 14 (4), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 5 (1), ΜακΓκι 17, Σμιθ 24 (4), Μανωλόπουλος 5 (1), Γερομίχαλος 6 (1), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μιτσιμπόνας, Μπάρλος 6.