Ευβοιώτες έτρεξαν στον κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας

12 Νοεμβρίου 2017, 19:11
Σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών.

Έντονο άρωμα Εύβοιας είχε ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας που ολοκληρώθηκε. Ανάμεσα στους Ευβοιώτες που έτρεξαν ήταν ο Βαγγέλης Κάτρης και ο Γιάννης Ρίπης (στη φωτό με το φίλο τους Γιάννη Γυπαράκη στα αριστερά).

Ο αγώνας έγινε με ρεκόρ συμμετοχών σε όλες τις κατηγορίες. 'Ετρεξαν συνολικά 51.000 δρομείς εκ των οποίων οι 18.500 αγωνίστηκαν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο.des

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος ήταν υπόθεση Κενυατών. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμουλε Καλαλέι, καλύποντας την απόσταση των 42.195 μέτρων από τον Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 02:12:17.

Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Λούκα Ρότιτς με χρόνο 02:14:18 και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Γιέγκο Κίπτο με χρόνο 02:16:08.

Μάλιστα, από την αφρικανική χώρα ήταν και οι επόμενοι δύο δρομείς: 4ος ο Τζον Κομέν με χρόνο 02:16:26 και 5ος ο Έβανς Μπίβοτ με 02:16:36.

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε την κλασική διαδρομή, τερματίζοντας στην 8η θέση με χρόνο 02:27:21 ήταν ο Κώστας Γκελαούζος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 2-1: Εχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει τη νίκη γοήτρου

[22/11/2017 - 17:29]

Οι "Λύκοι" ...πέταξαν στα σκουπίδια πέναλτι στο 84' κι ενώ το σκορ ήταν 1-1. ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΚΤΩΝ: Αποτελέσματα αγώνων της Τετάρτης

[22/11/2017 - 16:40]

Τι έγινε στον όμιλο των Μικτών της Εύβοιας (βαθμολογίες-επόμενη αγωνιστική - Διεξήχθησαν δυο προημιτελικοί για το Κύπελλο Εύβοιας (τα ζευγάρια των ημιτελικών) ...περισσότερα