ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΑΡΤΑΚΗ 1-2: Με Λούκα κανόνι και Ζέρβα στο τιμόνι

18 Νοεμβρίου 2017, 19:43
Απέδρασε με το διπλό από τη φωλιά των "Λύκων"

Με νέο προπονητή τον Βαγγέλη Ζέρβα και σκόρερ ...δις έναν "παρεξηγημένο" παίκτη, που όμως έχει πολλές δυνατότητες, τον Ηλία Λούκα (σ.σ. επέστρεψε από τον ΑΟΧ-φωτό) ο ΑΟΝΑ απέδρασε με το διπλό από τη δύσκολη έδρα της Μακρυκάπας ...δαγκώνοντας με 2-1 τους "Λύκους".

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη τη φετινή σεζόν για την Αρτάκη.

Ο Λούκας άνοιξε το σκορ (0-1) στο 12' με κεφαλιά μετά από φάουλ του Αγγελάκη στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην ...επιστροφή της η μπάλα στρώθηκε στον Λούκα που την έστειλε στα δίχτυα.

Η Μακρυκάπα αντέδρασε σχετικά γρήγορα και στο 19' ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ ενός πρώην Αρτακιανού, του Σεχάι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δυο καλές στιγμές με τον σκόρερ Σεχάι, αλλά και με τον Γκίκα, αλλά οι του ΑΟΝΑ απομάκρυναν τους κινδύνους.

Στο β' ημίχρονο η Αρτάκη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επισκέφτηκε 3-4 φορές με απειλητικές διαθέσεις τα καρέ του Πουρνή.

Η επιμονή της -που λέει και στο τραγούδι η Ελ. Ζουγανέλη- καρποφόρησε στο 79'. Ο Μπαλαμπάνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λούκας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ροντέο με τη Μακρυκάπα να κλείνει τον ΑΟΝΑ στην περιοχή του, αλλά και τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο ανοιχτό γήπεδο.

Θα μπορούσε, δηλαδή, κάλλιστα να γίνει τόσο το 2-2 όσο και το 1-3. Τελικά έμεινε το 1-2 και η Αρτάκη πήρε βαθιά ανάσα την 8η αγωνιστική.

Εδώ ταιριάζει γάντι η παροιμία "κάλλιο αργά παρά ποτέ".

Μετά το τέλος του ματς ο Αγγελάκης του ΑΟΝΑ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Χωρίς αλλαγές ολοκλήρωσε το ματς η Μακρυκάπα (αν έβλεπε ...Α' ΕΠΣΕ ο Αλέφαντος σίγουρα θα το σχολίαζε).

Ο προπονητής της Μακρυκάπας Νίκος Κιαπέκος μίλησε στο egnomi.gr για το σημερινό ματς (Πατήστε ΕΔΩ).

Διαιτησία: Κασομούλης, Κωνστάντιος - Περιβολάρης.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Νίκος Κιαπέκος): Πουρνής, Λέκκας, Χασάνδρας, Α. Καρκαλής, Τσουμάνης, Σηφάκης, Μπαϊμπάκης, Σεχάι, Γκίκας, Σίδερης, Κουτσαυλής.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Τσάμαρης, Κολιόπουλος, Γιωρ. Μαστροκώστας, Μπισμπικόπουλος, Σακ. Τσούτης, Αγγελάκης, Λούκας, Κονόμι (87' Χιούσκα, 93 Λούρος), Λειβαδίτης (58' Μπαλαμπάνης), Μιχαλάς, Γκέκας.