ΚΥΜΗ-ΤΡΙΚΑΛΑ 72-63: Πατάει γερά στην πρώτη οκτάδα

31 Μαρτίου 2018, 20:00
Κορυφαίος της νικήτριας ο Λενζέλ Σμιθ

Μπορεί να ζορίστηκε η Κύμη απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική, σήμερα, ομάδα των Τρικάλων, αλλά νίκησε στο κλειστό της Κανήθου και πάτησε γερά στην πρώτη οκτάδα της Basket League, εκμεταλλευόμενη και τη νίκη (...τελευταίας στιγμής) της Λάρισας επί του Κολοσσού (δείτε ΕΔΩ αποτελέσματα και βαθμολογία).

Δεν ήταν καλή η Κύμη στο σημερινό αγώνα για μεγάλο διάστημα, αλλά όταν αποφάσισε να παίξει ...ξέσπασε και καθάρισε το ματς με τελικό σκορ 72-63.

Με 8 παίκτες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι, αλλά η Κύμη δεν είχε πάλι playmaker (ο νεαποκτηθείς Χορντούρ Βίλιαμσον, αριστερά στη φωτό πάνω, θα είναι έτοιμος από τον επόμενο αγώνα) και απόντα τον Μανωλόπουλο (είχε αποβληθεί στο πρ. ματς), που πάντα δίνει λύσεις.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες της Κύμης δεν βρήκαν στόχο όσες φορές (9) επιχείρησαν να σημειώσουν τρίποντο, ενώ ο ΜακΦάντεν πέτυχε μόλις δυο πόντους σ' αυτό το διάστημα.

Γενικά η Κύμη ήταν μέτρια στην επίθεση κι ευτυχώς που και τα Τρίκαλα είχαν κακά ποσοστά εντός παιδιάς και το ημίχρονο τέλειωσε στο +1 για τους γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα της γ' περιόδου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (που ...συνελήφθη έξαλλος αρκετές φορές στο πρώτο 20λεπτο) έδειχνε να ...απεγκλωβίζεται από την άμυνα ζώνης στην οποία στηρίχτηκαν τα Τρίκαλα στο πρώτο μέρος και έφερε το σκορ στο +11 (40-29 στο 22').

Τα Τρίκαλα, όμως, αντέδρασαν και στο τέλος του 10λεπτου κατάφεραν να φτάσουν πάλι σε απόσταση αναπνοής (49-48), ενώ στο 32ο λεπτό ισοφάρισαν σε 51-51.

Απ' αυτό το σημείο, με την εξέδρα να την ενθαρρύνει, η Κύμη πήρε "μπρος". Με σερί 10-0 έδειξε ότι δεν πρόκειται να ...ξαναδώσει διακαιώματα ελπίδας στα Τρίκαλα (οι παίκτες του έδειχναν και κουρασμένοι) και πράγματι έτσι έγινε, με τον Σμιθ (φωτό κάτω) στο τέλος να ανεβάζει κι άλλο την καλή στατιστική του (17 πόντοι, με 7/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/3 βολές -  12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη και 4 κλεψίματα), όντας ο κορυφαίος παίκτης της Κύμης σ' αυτό τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17, Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 25/40 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 13/19 βολές, 49 ριμπάουντ (37+12), 15 ασίστ, 25 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Τρίκαλα BC Aries: 14/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα.

Ο επόμενος αγώνας της Κύμης είναι την Τετάρτη του Πάσχα (11/4, ώρα 6) στη Θεσσαλονίκη με τον Αρη του Χαλκιδέου Βαγγέλη Αγγέλου.