ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -ΚΥΜΗ 78-75: Αγγιξε επικό θρίαμβο στο ΣΕΦ (VIDEO)

16 Μαΐου 2018, 20:51
Μεγαλειώδης εμφάνιση από την Κύμη, η οποία παραλίγο να κάνει τεράστιο διπλό.

Μία επική νίκη λίγο έλειψε να πάρει η Κύμη σήμερα, Τετάρτη, το απόγευμα στο ΣΕΦ. Η ευβοϊκή ομάδα κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό και έχασε στις λεπτομέρειες με 78-75 για το game 1 των play off της Basket League.

Η ομάδα του Καστρίτη έχασε κατά κράτος την πρώτη περίοδο με 25-8. Δεν πτοήθηκε, όμως, και με επιμονή εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των ερυθρολεύκων.Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν όλες τις άλλες περιόδους και έφθασαν μια ανάσα από τη νίκη χάρις σε μεγάλα καλάθια του Μακ Φάντεν.

Η Κύμη είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να πάει το ματς στην παράταση, αλλά ο Μανωλόπουλος αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο κι έτσι πέταξε η ιστορική ευκαιρία για το μεγάλο διπλό και το 1-0 στα play off.

Η ομάδα της Εύβοια μπαίνοντας στο μισοάδειο ΣΕΦ τρόμαξε και με τραγικές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε στο -24 (41-17).

Με ένα σερί 0-11 στο β' δεκάλεπτο κατέβασε τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41-28.

Στο β' ημίχρονο η Κύμη σταδιακά ροκάνιζε τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πίσω με μόλις 7 πόντους (59-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι και η Κύμη μείωσε σε απόσταση αναπνοής (65-64).

Είχε μάλιστα και την κατοχή, αλλά ένα λάθος του Τζόουνς έδωσε την ευκαιρία στον Σπανούλη με γκολ-φάουλ να κάνει το 68-64.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΜακΦάντεν με τρίποντο έκανε το 68-67.

Ο Σπανούλης με μία βολή έδωσε στον Ολυμπιακό αέρα δύο πόντων (69-67), αλλά το ριμπάουντ χάθηκε και ο Ουίλτζερ με τρίποντο έκανε το 72-67.

Ο ΜακΓκι με κάρφωμα μείωσε σε 72-69 και στη συνέχεια ο ΜακΦάντεν με τρίποντο ισοφάρισε σε 72-72, 40'' πριν το φινάλε.

Ο Στρέλνιεκς με γκολ-φάουλ έκανε το 75-72, ενώ 20'' πριν το τέλος το ταμπλό έγραφε 76-74.

Ο ΜακΦάντεν πήγε σε βολές, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία και το σκορ έγινε 76-75.

10'' πριν τη λήξη ο Σπανούλης με δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στο +3 (78-75) κι ενώ ο ΜακΦάντεν πήγε στον πάγκο με πέντε φάουλ.

Η τελευταία επίθεση ανήκε στην Κύμη, αλλά ο Μανωλόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Ενα μεγάλο μπράβο στην ομάδα της Εύβοιας..! Το δεύτερο ματς θα γίνει το Σάββατο στις 6 το απόγευμα στο κλειστό Κανήθου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18, Παπανικολάου 10, Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14, ΜακΛιν 2, Μπράουν, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7, Στρέλνιεκς 5, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 7.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9, Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 21, Σμιθ 15, Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3, Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3, Κάιζερ 4, Μπάρλος 2.

Αποτελέσματα πλέι οφ (1η Αγωνιστική): ΟΣΦΠ-ΚΥΜΗ 78-75, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 78-74, ΠΑΟ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ 96-65, ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-ΛΑΥΡΙΟ 75-70.

Δείτε βίντεο με τα τελευταία δραματικά λεπτά...

ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 60-62: Μεγάλη νίκη - θρίλερ και πανηγύρια για την παραμονή

[27/05/2018 - 18:38]

Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να πάρει το διπλό και μένει στη Γ' κατηγορία ...περισσότερα

ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 35-37 (ημίχρονο): Πάει καλά το ματς, αλλά...

[27/05/2018 - 18:04]