Ενας παίκτης υπάρχει στο χώμα και λέγεται Ναδάλ! 12ο Ρολάν Γκαρός για τον Ισπανό

9 Ιουνίου 2019, 19:23
Κέρδισε με 3-1 σετ τον Ντομινίκ Τίεμ.

Δεν έχει αντίπαλο ο Ραφαέλ Ναδάλ στο χώμα και το επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά! Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός που τέλειωσε πριν από λίγο, ο Ισπανός κέρδισε με 3-1 σετ τον Ντομινίκ Τίεμ και κατέκτησε το 12ο τρόπαιό του στο Παρίσι!

Ο Ναδάλ δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, αλλά κατάφερε να γυρίσει από break και να το κατακτήσει με 6-3. Στο δεύτερο σετ, φαινόταν να έχει τα ηνία του, αλλά ο Τίεμ ανέβασε επίπεδο και με ένα break στο τέλος ισοφάρισε (7-5).

Αυτή ήταν και η αρχή του τέλους για το παιχνίδι. Ο Ναδάλ ανέβασε πολύ το επίπεδο του τένις του, την ώρα που ο Αυστριακός αδυνατούσε να αντεπεξέλθει και ψυχικά άρχισε να καταρρέει. Στο τρίτο σετ, υπήρχε μόνο ο Ισπανός το παιχνίδι και το κατέκτησε με 6-1.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τέταρτο σετ. Ο Τίεμ δεν είχε την ικανότητα να ανταγωνιστεί τον Ματαντόρ και να μείνει στη διεκδίκηση του τροπαίου. Το έχασε επίσης με 6-1 και ο Ναδάλ έφθασε στο αδιανόητο ρεκόρ των 12 Ρολάν Γκαρός!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ-ΕΝΩΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 2-2: Ο Δημήτρης Δαρζέντας ήταν ψύχραιμος και εύστοχος

[21/09/2019 - 22:43]

Με δυο εύστοχα πέναλτι, το ένα στα χασομέρια, έσωσε την ισοπαλία για την ομάδα του. ...περισσότερα

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 3-0: Ο Νίκος Σταματάκος ήταν...Λούκυ Λουκ

[21/09/2019 - 21:38]

Ο άσος των πράσινων με δύο ασίστ και ένα γκολ από την άσπρη βούλα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. ...περισσότερα

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 0-1: Πρώτο γκολ, πρώτη νίκη από τον αρχηγό

[21/09/2019 - 21:35]

Ο Χρήστος Βαρσαμάς σκόρερ του μοναδικού γκολ στο πρώτο ματς της χρονιάς ...περισσότερα