ΛΗΛΑΣ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Η ...παραδοσιακή συνταγή της αγωνιστικής στην Α' ΕΠΣ Εύβοιας

23 Νοεμβρίου 2019, 17:00
Πριν 6 χρόνια η τελευταία νίκη της ομάδας του Βασιλικού

Στην έδρα του Λήλα αγωνίζεται την Κυριακή ο δεύτερος στη βαθμολογία της Α' ΕΠΣΕ Ταμυναϊκός, και τα τελευταία χρόνια έχει την παράδοση ...μαζί του.

Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει για τελευταία φορά την ομάδα του Αλιβερίου πριν από 6 χρόνια, στις 22 Σεπτεμβρίου 2013, με δυο γκολ από το πρώτο ημίχρονο του Κώστα Χαλιώτη και του Κώστα Ντούνα.

Από τότε ακολούθησαν, ένα "Χ" στο Αλιβέρι την ίδια σεζόν, 7 διαδοχικές νίκες του Ταμυναϊκού και μια ισοπαλία στο προηγούμενο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες στο Βασιλικό πριν από 8,5 μήνες.

Και είναι η τρίτη φορά, φέτος, που οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν αφού βρέθηκαν αντιμέτωποι και στο κύπελλο, με το Λήλα να κερδίζει την πρόκριση στο Αλιβέρι, αποκλείοντας (στα πέναλτι)  ένα από τα φαβορί μέσα στην έδρα του.

Είναι πάντως σημαντικό, ότι στο πρώτο ματς που έγινε (για το πρωτάθλημα Α' ΕΠΣ Εύβοιας) στο Βασιλικό ε στις 26 Νοεμβρίου του 1978 ο Ταμυναϊκός κέρδισε στο Βασιλικό με 1-0. Οι Αλιβεριώτες κέρδισαν και την περ. 1982-83 (με 3-6, παρακαλώ) και από τότε μέχρι τις αρχές της τελευταίας 10ετίας ήταν κυρίαρχη η ομάδα του Βασιλικού. Από το 1983 μέχρι το 2014, σε 17 ματς οι γηπεδούχοι σημείωσαν 10 νίκες, 6 ματς έληξαν ισόπαλα και μόνο την περ. 2007-08 κέρδισε ο Ταμυναϊκός. Δείτε με κλικ ΕΔΩ σχετική παλιότερη ανάρτηση.

Ας δούμε όμως ...πώς πέρασε από το Βασιλικό ο Ταμυναϊκός μετά την τελευταία του ήττα για το πρωτάθλημα από το Λήλα.

7-12-2014: ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 0-1

Με τον Αντώνη Τσαραντάνη για πρώτη φορά στο πάγκο του αγωνίστηκε ο Λήλας σ' αυτό το ματς, μετά τη διακοπή, τότε, της συνεργασίας με τον Κώστα Καλλιμάνη. Ο Ταμυναϊκός με ένα γκολ που πέτυχε 6 λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, ο Αλέξανδρος Σταμέλος πήρε τη νίκη.

14-2-2016: ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 1-3

Ο Ταμυναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ αρκετά νωρίς. Στο 5' ο Σταμέλος έκανε το 0-1 και το γεγονός αυτό βοήθησε τους παίκτες του Δημ. Λύκου να διώξουν το άγχος από πάνω τους. Στην επανάληψη συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του αγώνα και στο 71' με αυτογκόλ του Κικίδη έγινε το 0-2. Ο Λήλας δεν πέταξε λευκή πετσέτα και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 75' ο Χαλιώτης μείωσε σε 1-2. Στο 90', ο Κούρτης έκανε το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

17-12-2016: ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 0-3

Από το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η ομάδα του Αλιβερίου, αλλά και τα τρία γκολ τα σημείωσε στο β' μέρος. Στο 53’ άνοιξε το σκορ με τον Σίμωση να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί ο ίδιος.Στο 58’ ο Σίμωσης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά, έβγαλε τον Κούρτη "φάτσα" με το γκολ και ο δεύτερος δεν αστόχησε προ κενής εστίας και έκανε το 0-2.

Στο 63’ ο Σίμωσης ανατράπηκε στην περιοχή και τον Σέγκο να καταλογίζει το πέναλτι και ο ίδιος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-3.

3-3-2019: ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 1-1

Πιο δραστήριος ήταν ο Ταμυναϊκός στο ξεκίνημα του ματς και άνοιξε πρώτος το σκορ στο 18' με τον Κρόκο. Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και κατάφεραν στο 75' να φτάσουν στην ισοφάριση με τον  Αρ. Μακρή. Οι Ταυταρίδης και Καρβέλης ήταν αντίπαλοι από τους πάγκους των δυο ομάδων, όπως και τώρα.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]