ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3-1: Με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Νικολάου έφτασε στη νίκη

23 Νοεμβρίου 2019, 19:40
Οι γηπεδούχοι έσπασαν την παράδοση κι ανέβηκαν ακόμη πιο ψηλά.

Μετά το Χ (1-1) στο Αλιβέρι κόντρα στον Ταμυναϊκό την περ. αγωνιστική, ο Ελλήσποντος ήθελε να δώσει συνέχεια στη σταθερή πορεία του με μία νίκη στην έδρα του, κόντρα στον Ολυμπο.

Και το πέτυχε, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον γκολκίπερ Βασιλείου να λέει "όχι" στον Κοτρογιάννη.

Από το 10λεπτο και μετά, ο Ελλήσποντος ανέβασε στροφές, πήρε τα ηνία και στο 30' η μόνιμη απειλή που ακούει στο όνομα Αντώνης Νικολάου άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Σχετικά γρήγορα ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Ελλήσποντο. Στο 39' ο Νικολάου από εκτελεστής έγινε δημιουργός. Έβγαλε την σέντρα και ο Κατσίμπρας με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπος μπήκε δυνατά στο ματς όπως και στο α' ημίχρονο. Ετσι, στο 51' ο Γιάννης Σταματούκος κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να ξαναβάλει την ομάδα του στο κόλπο της διεκδίκησης του θετικού αποτελέσματος.

Ομως, ο Ελλήσποντος από το 60' και μετά, μπόρεσε να ελέγξει και πάλι τον ρυθμό και να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ.

Στο 70' ο Βαγγέλης Ανέστης με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπος Γυμνού έφευγε αήττητος από τη Λάμψακο στη νεότερη ιστορία των αναμετρήσεων του με την τοπική ομάδα, αλλά η παράδοση έσπασε. Ο Ελλήσποντος κέρδισε 3-1 και με τη νίκη του αυτή ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στην Α' ΕΠΣΕ.

Στα τρία ματς των ισάριθμων τελευταίων σεζόν ανάμεσα στις δυο ομάδες που έγιναν με γηπεδούχο τον Ελλήσποντο, ο Ολυμπος κέρδισε 1-0 την περίοδο 2016-17, πήρε λευκή ισοπαλία την επόμενη και πέρυσι νίκησε πάλι η ομάδα του Γυμνού με 2-1.

Διαιτησία: Κασομούλης, Ιωάννου-Παππάς

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός (77′ Νάνος), Μπούρικας, Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου (84′ Αλαφάκης), Ανέστης (92′ Μάλλιαρης), Ντούμας (93′ Βαρτζής).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Μπασινάς, Μπαρώτας (68′ Σ. Αργύρης), Σακκής (57′ Δαμπάνης), Κουτσαυλής, Αυλωνίτης, Τσουμάνης, Ντούρμας, Σταματούκος, Τρεγκάι (79′ Τρίκκας), Κοτρογιάννης (83′ Καρλατήρας), Αποστόλου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]