ΑΡΤΑΚΗ-ΥΠΑΤΟ: Άλλαξε 11αδα και φορεσιά, αλλά δεν άλλαξε το σκορ του α' ημιχρόνου

15 Αυγούστου 2020, 00:01
Αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο προπονητής της ομάδας της Εύβοιας Μίλτος Γκόφας.

Δεν μάγεψε, αλλά και δεν αποκαρδίωσε στο πρώτο της φιλικό η Αρτάκη, που φανέρωσε σημάδια κόπωσης, και είναι λογικό, αφού η ομάδα της Εύβοιας βρίσκεται εν μέσω προετοιμασίας.

Ο ΑΟΝΑ υποδέχτηκε στο γήπεδό του το Ύπατο και ηττήθηκε με 2-1, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Στο β' ημίχρονο ο Μίλτος Γκόφας άλλαξε όλη την 11αδα (πλην του Στασινόπουλου), η Αρτάκη άλλαξε και ...φορεσιά (σ.σ. στολή), αλλά δεν άλλαξε και το σκορ, το οποίο παρέμεινε νικηφόρο για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΟΝΑ ξεκίνησε με τον Ναβροζίδη κάτω από τα δοκάρια.

Στόπερ αγωνίστηκαν οι Καραμπάς και Στασινόπουλος και ακραίοι μπακ, δύο παιδιά που ήταν στην Αρτάκη και την περ. σεζόν, ο Τσίγκας αριστερά και ο Κουτρόπουλος δεξιά.

Στο 6 έπαιξε ο Μαυρόπουλος, στο 8 ο Ηλίας Δήμου που θα είναι ο οργανωτής της Αρτάκης, αριστερός χαφ ο Παναγιώτης Σκριβάνος, δεξιά ο Λειβαδίτης και στην κορυφή οι Ντάμπος και Κατσούκης (ο τελευταίος ήρθε από τον Ολυμπιακό Πειραιώς).

Στο 32' ο Σκριβάνος άνοιξε το σκορ για την Αρτάκη με διπλή προσπάθεια. Βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, σούταρε, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του κάθετου δοκαριού και στην επαναφορά της, πάλι ο Σκριβάνος με ένα ξερό σουτ έκανε το 1-0.

Το Ύπατο, που έδειξε ότι στο πρωτάθλημα θα είναι ένα άκρως οργανωμένο σύνολο ανέβασε στροφές και μέσα σε τρία λεπτά έφερε τούμπα το ματς.

Και το έκανε με συνδυαστικό ποδόσφαιρο... Στο 40' οι μεσοεπιθετικοί του βοιωτικού συγκροτήματος άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα, με τελικό αποδέκτη τον Λούκα Μπέλιτς, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 43' το Ύπατο πλαγιοκόπησε από δεξιά την Αρτάκη και μετά από πάσα ακριβείας στην καρδιά της "αρτακιανής" άμυνας ο Ζυγκερίδης με κεραυνό από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-2.

Στο β' ημίχρονο ο Στασινόπουλος παρέμεινε στόπερ με παρτενέρ τον Μπελίτσο, ο οποίος και την περ. σεζόν αγωνιζόταν βασικός στο κέντρο της άμυνας. Την εστία μοιράστηκαν οι Μανωλικίδης (είχε μπει από το πρώτο ημίχρονο) και Τζουβάρας.

Δεξιός μπακ έπαιξε ο Χατζηστάμου και στην απέναντι πλευρά (αριστερά) ο Τσατσαρώνης. Στο 6 ο Πατερίτσας, στο 8 ο Ζαχαρόπουλος, εξτρέμ οι Χρήστος Ζουρμπουλής και Παπαδάκης, ο οποίος επανεμφανίστηκε μετά τον τραυματισμό του, δεκάρι ο Ζαχαριάς (ήρθε από τον Ταμυναϊκό) και φορ ο Λεωνίδας Μεγάλος, ο οποίος ήρθε στην Αρτάκη με την "ταμπέλα" του γκολτζή. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο πιτσιρικάς Λέκκας.