ΑΙΔΗΨΟΣ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 1-2: Είχε ...κάψα για την πρώτη νίκη και την πήρε με Καψάλα

24 Οκτωβρίου 2020, 21:20
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νίκος Καψάλας που πέτυχε και τα δυο γκολ των νικητών.

"Ουφ πρώτη νίκη" θα είπαν οι ποδοσφαιριστές και οι άνθρωποι της Σκεπαστής σήμερα, μετά το πρώτο "τρίποντο" της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Η Σκεπαστή μέχρι τώρα είχε δείξει ένα πολύ καλό πρόσωπο, αλλά είχε και πρόγραμμα-φωτιά στο ξεκίνημα.

Σήμερα, κόντρα σε μια ομάδα της Β. Εύβοιας, την Αιδηψό, με πρωταγωνιστή τον Νίκο Καψάλα απέδρασε με το διπλό.

Στο 9' από φάουλ του Τηλιόπουλου ο Καψάλας με γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

Από στατική φάση σημειώθηκε και το δεύτερο γκολ της Σκεπαστής.

Στο 33' ο Ζουζουλής εκτέλεσε κόρνερ, ο Καψάλας σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά έκανε το 0-2, δίνοντας καθαρό προβάδισμα στα "καναρίνια".

Πέρα από τα γκολ, γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο η Σκεπαστή ήταν πιο κινητική και δημιούργησε κι άλλες φάσεις.

Το β' ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από πολύ δυνατές μονομαχίες και πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες.

Στο 48' η Αιδηψός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μακρής βρέθηκε "φάτσα" με το τέρμα και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Αν η Αιδηψός -σε ένα κομβικό σημείο- έμπαινε ξανά με αξιώσεις στο ματς θα έκανε πολύ δύσκολη τη ζωή της Σκεπαστής.

Στο 70', όμως, η Αιδηψός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασιάδη που είχε μπει στο ματς στο 46'.

Η Αιδηψός έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα προσπάθησε το ...καλύτερο και στο 89' από φάουλ του Τίτο Μπιμπάι, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Ι.Αθ. Θαλασσινού και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Αλατζά για το 1-2.

Μόνο που ήταν ...αργά και η Αιδηψός δεν πρόλαβε να κάνει κάτι περισσότερο.

Οπως και η Σκεπαστή δεν ήταν διατεθειμένη να της ξεγλιστρήσει το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Διαιτησία: Φώτης, Τσιφλάκος-Παππάς.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Πρέντι (75′ Καρμάι), Ε. Γιουκάι, Βασιλείου, Σαμπάι (75′ Α. Γιουκάι), Μαργκεγκάι, Β.-Α. Σαββόπουλος (74′ Μανδέλος), Μακρής, Ι. Μπιμπάι, Γάσπαρης (46′ Αναστασιάδης).

ΣΚΕΠΑΣΤΗ 2005 (Στάθης Κατσικογιάννης): Αλατζάς, Ι.Θ. Θαλασσινός, Σ. Ανδρέου, Καλλίτσης, Ν.-Δ. Καψάλας, Κωνσταντός, Ζουζουλής, Μαυρούτσικος, Γεωργίου (72′ Λαδογιάννης), Τηλιόπουλος, Καρατζούδης (58′ Ι. Β. Θαλασσινός).