Αποκλεισμός Τσιτσιπά από το Μαϊάμι: Του γύρισε τούμπα όλο το ματς!

1 Απριλίου 2021, 22:33
Ο Ελληνας έχασε από τον Χούμπερτ Χούρκατς.

Μία χρυσή ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο του 1000άρι τουρνουά της ATP πέταξε πριν από λίγο ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Αποκλείστηκε στα ημιτελικά του θεσμού από τον Χούμπερτ Χούρκατς, ο οποίος στα χαρτιά ήταν βατός αντίπαλος, αλλά ο Στέφανος ήταν σήμερα κατώτερος των περιστάσεων.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος σάρωσε στο πρώτο σετ κατακτώντας το με 6-2. Μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο για να κάνει γρήγορα break και να προηγηθεί με 2-0.

Εκεί, όμως, σαν να σταμάτησε να παίζει ο Στέφανος. Πολλά αβίαστα λάθη και νεύρα, τον οδήγησαν να χάσει το σετ με 6-3 και να μπει στη διαδικασία του τρίτου και αποφασιστικού.

Δεν ήταν, όμως, η μέρα του. Δέχθηκε ξανά break και βρέθηκε να κυνηγάει τον αντίπαλό του, ο οποίος χρειάστηκε να βρει καλά πρώτα σερβίς και από εκεί και πέρα να κάνει απλά τα απαραίτητα για να κερδίσει το σετ με 6-4 και τον αγώνα με 2-1.

Οι ελπίδες του ελληνικού τένις στο Μαϊάμι επικεντρώνονται στην Μαρία Σάκκαρη, η οποία στις 3:30 τα ξημερώματα της Παρασκευής αντιμετωπίζει την Μπιάνκα Αντρεέσκου επίσης στα ημιτελικά.

[18/04/2021 - 18:40]

Μείωσε τη διαφορά από την κορυφή ο Ηρακλής χωρίς ν' αγωνιστεί - Επιστροφή με νίκη από την Αρτάκη ...περισσότερα