ΑΤΑΛΑΝΤΗ-ΑΡΤΑΚΗ 1-3: Η κριτική του αγώνα που είχε ...Μεγάλο πρωταγωνιστή

18 Απριλίου 2021, 22:05
Φωτοστιγμές από τη μάχη της ομάδας της Εύβοιας στην Φθιώτιδα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Μεγάλο που πέτυχε τρία γκολ η Αρτάκη γύρισε με διπλό (1-3) από την Αταλάντη και από αύριο στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρακλή Ψαχνών στο γήπεδο της Αρτάκης.

Ο Μεγάλος έκανε αυτό που θέλει κάθε ομάδα στον πλανήτη από τον φορ της, να στέλνει την μπάλα στο "πλεχτό". Και το έκανε τρεις φορές μέσα σε ένα ημίχρονο. Ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα, που ξαναέβαλε την ομάδα του στο τιμόνι του οδηγού ...όταν ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι, και που κλείδωσε το τρίποντο, ένα λεπτό πριν τις καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να φυλάνε τα νώτα τους.

Η Αρτάκη ξεκίνησε με το αγαπημένο 4-2-3-1 του Μίλτου Γκόφα, έχοντας τον Τζουβάρα κάτω από τα δοκάρια, στόπερ τους Μυρτέζα (ντεμπούτο στη Γ' Εθνική) και Καραμπά, στην αριστερή πλευρά τους Τσατσαρώνη και Σκριβάνο, στην δεξιά πλευρά τους Τσίγκα και Χατζηστάμου, τριάδα στα χαφ τους Στασινόπουλο, Ζαχαρόπουλο και Δήμου και στην κορυφή τον Μεγάλο.

Μόλις στο 2' κεφαλιά του Μεγάλου από στημένη μπάλα ...έφυγε άουτ, με την Αρτάκη να καταγράφει στην ατζέντα του ματς, την πρώτη καλή ευκαιρία της.

Στο 18' ο Χατζηστάμου από δεξιά προσπάθησε να γυρίσει στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά η πάσα του ήταν χλιαρή και δεν καρδιοχτύπησε τον Αρτακιανό γκολκίπερ της Αταλάντης, τον Ανδρούτσο.

Η Αρτάκη δεν κατάφερε να παίξει με την μπάλα κάτω και πολλές φορές λειτουργούσε σπασμωδικά με μεγάλες μπαλιές που γινόντουσαν εύκολη λεία για την άμυνα της Αταλάντης, που κι αυτή όμως δεν ανησύχησε επιθετικά την ομάδα της Εύβοιας.

Η Αταλάντη, μάλιστα, υπήρχαν διαστήματα που έπαιζε με ψηλά την άμυνά της, αλλά από την Αρτάκη έλειψε η ...μία καλή κάθετη πάσα για να τρυπήσει την αντίπαλό της.

Στο 21' ο Μεγάλος βρέθηκε πλάγια, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Σκριβάνος ...για λίγο, δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Στο 22' από χτύπημα του Ζαχαρόπουλου, ο Καραμπάς έπιασε ωραία καρφωτή κεφαλιά που θύμισε ...Ίνγκασον, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 35' φάουλ του Ζαχαρόπουλου από πλάγια υποχρέωσε τον Ανδρούτσο σε σωτήρια απόκρουση πάνω από τα δοκάρια.

Στην εξέλιξη της φάσης, χτυπήθηκε κόρνερ, ο Τσίγκας έκανε ωραίο γέμισμα, ο Καραμπάς γύρισε την μπάλα στον Δήμου, αυτός σημάδεψε το κάθετο δοκάρι και στην ...επιστροφή, ο Τσακανίκας έσωσε πάνω στη γραμμή δεύτερη κεφαλιά του Στασινόπουλου. Ήταν μια χαμένη ευκαιρία απ' αυτές που λες ότι δεν χάνονται. Πριν "σβήσει" η φάση, πάντως, η Αρτάκη ζήτησε πέναλτι πάνω στον Χατζηστάμου, ο οποίος δέχθηκε ένα σπρώξιμο τη στιγμή που είχε καλύψει την μπάλα με το σώμα.

Στο 39' συρτό σουτ του Δήμου, μάζεψε ο Ανδρούτσος.

Στο β' ημίχρονο η Αρτάκη ανέβασε την απόδοσή της, έβγαλε περισσότερα τρεξίματα, συνεργασίες και αυτοματισμούς και όποτε πλαγιοκοπούσε, κάνοντας τα -ποδοσφαιρικά- ...απαραίτητα, δημιουργούσε σοβαρά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Έτσι, στο 54' από μια κούρσα του Χατζηστάμου από δεξιά, έσπασε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον Μεγάλο και ο δεύτερος με πλασέ σε κενή εστία (ο Ανδρούτσος ήταν εξουδετερωμένος) έκανε το 0-1.

Στο 56' ο Ζαχαρόπουλος έβγαλε μια κάθετη, αλλά ο Σκριβάνος δεν πρόλαβε να βγει τετ α τετ και να "σκοτώσει" την Αταλάντη.

Και οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ, στην μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που έφτιαξαν στα καρέ της Αρτάκης.

Στο 57' η μπάλα στρώθηκε στην περιοχή στον Δουβάρα και ο φορ των Φθιωτών με συρτό σουτ στη γωνία της εστίας του Τζουβάρα έκανε το 1-1.

Στο 64' η Αταλάντη παραλίγο να κάνει μεγαλύτερη ζημιά στην Αρτάκη, αλλά ο Παπαδάκης που ήταν φρέσκος στο ματς πρόλαβε μια εξόρμηση του Χαϊκάλη.

Ενα ...κλικ αργότερα, στο 65' η Αρτάκη έφτασε στο δεύτερο γκολ, με τον ίδιο σκόρερ, αλλά με διαφορετικό πασέρ.

Ο Δήμου μπήκε κατά μέτωπο, "έκοψε" στον Μεγάλο και ο στράικερ των ερυθροκίτρινων με -πανομοιότυπο τρόπο με τον πρώτο γκολ-, πλασέ από κοντά έκανε το 1-2.

Μετά το 70' ο Δήμου μετατοπίστηκε αριστερά και έπαιξε επιτελικός ο Ζαχαρόπουλος, ενώ μετά την είσοδο στο ματς του Πατερίτσα (νωρίτερα είχε μπει και ο Μυτάκης) η Αρτάκη έπαιξε με τρία κλασικά χαφ, ο Μεγάλος πήγε αριστερά και ο Κωνσταντάγκας (αντικατέστησε τον Δήμου) πέρασε στην κορυφή.

Η Αρτάκη που έριξε σκόπιμα τον ρυθμό, κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της την Αταλάντη και στο 89' της έδωσε τη χαριστική βολή, με τον Πατερίτσα από δεξιά να πασάρει και τον Μεγάλο (με διπλή προσπάθεια αυτή τη φορά) να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-3.

Διαιτησία: Αλαφογιάνης, Σοφός- Σταυρούλα Λαμπροπούλου (Βοιωτία).

ΑΤΑΛΑΝΤΗ: Ανδρούτσος, Τσακανίκας (78' Καρακούσης), Σακκάς (78' Μπαρυζουλιάνος), Σαλιάϊ, Μακρόπουλος, Σούλκα, Αλ. Μαλισόβας (78' Πάππος), Κ. Μαλισόβας, Τζιβελέκης (66' Μαλέρδος), Δουβάρας, Γκριτζάλης (58' Χαϊκάλης).

ΑΡΤΑΚΗ (Γκόφας): Τζουβάρας, Τσίγκας, Τσατσαρώνης, Μυρτέζα, Καραμπάς, Ζαχαρόπουλος (79' Πατερίτσας), Χατζηστάμου (59' Παπαδάκης), Στασινόπουλος, Μεγάλος, Δήμου (85' Κωνσταντάγκας), Σκριβάνος (59' Μητάκης).

Ο προπονητής της Αρτάκης Μίλτος Γκόφας (δεξιά) και ο γυμναστής Θανάσης Διγκελίδης (αριστερά) στο γήπεδο της Αταλάντης.

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ: Τον Ιουνίο ο αγώνας με τη Γλυφάδα που είχε αναβληθεί

[15/05/2021 - 12:07]

Ανακοινώθηκε τo πρόγραμμα των υπόλοιπων αγωνιστικών ...περισσότερα

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]