ΑΛΜΥΡΟΣ-ΑΡΤΑΚΗ 0-0: Βρήκε μπροστά της μπετόν-αρμέ και δεν μπόρεσε να το σπάσει

9 Μαΐου 2021, 22:25
Με μαζική άμυνα οι γηπεδούχοι αναχαίτισαν την ομάδα της Εύβοιας.

Μπορεί η Αρτάκη να μην γύρισε με το διπλό από τον Αλμυρό και να κόλλησε στη λευκή ισοπαλία (0-0), αλλά η ομάδα της Εύβοιας έβγαλε ψυχή και τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο και το μόνο που της έλειψε ήταν το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη.

Η Αρτάκη στάθηκε και άτυχη στο 3ο λεπτό καθώς τραυματίστηκε (έσκισε το φρύδι) ο Τσατσαρώνης και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Τσίγκα.

Ο σχηματισμός δεν άλλαξε, ωστόσο αλλάξανε τα πλάνα και το σχέδιο που είχε ετοιμάσει ο Μιχάλης Μαύρος (αντικατέστησε τον Γκόφα) στο φετινό ντεμπούτο του στον πάγκο των ερυθροκίτρινων.

Η Αρτάκη στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη και έφτασε να έχει συντριπτικά ποσοστά κατοχής της μπάλας (80%-20%), αλλά δεν ήταν αρκετό για να καταφέρει να σκοράρει.

Ο Αλμυρός που παλεύει για τη σωτηρία του έπαιξε μαζική άμυνα, αλλά και σε πολλά σημεία του αγώνα ...αντιποδόσφαιρο, προσπαθώντας όχι τόσο να χτίσει τις δικές του επιθέσεις με ορθόδοξο τρόπο, αλλά να χαλάσει την ανάπτυξη της Αρτάκης.

Και αν κρίνουμε από το τελικό αποτέλεσμα το κατάφερε.

Από την Αρτάκη έλλειψε η ηρεμία στην τελική προσπάθεια. Πάτησε την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Δημιούργησε ρήγματα, είχε τελικές προς την εστία, αλλά δεν είχε ουσία.

Στο β' ημίχρονο άρχισε να λειτουργεί ανασταλτικά -και- το άγχος για την Αρτάκη, με τον Αλμυρό να την παρασέρνει σε έναν ρυθμό που δεν ευνόησε τους φιλοξενούμενους, που είναι πιο τεχνική ομάδα και δεν παίζει με γιόμες.

Προς το τέλος του ματς ένα καλό γυριστό σουτ του Μεγάλου δεν βρήκε δίχτυα, ενώ στο ματς αγωνίστηκε ως αλλαγή και ο Κωνσταντάγκας.

Η Αρτάκη γέμισε την περιοχή με δύο φορ, αλλά δεν ξεκόλλησε από το 0-0.

Πάντως και ο βαθμός δεν είναι άσχημος, καθώς μπορεί η Αρτάκη να έχει υψηλές βλέψεις, αλλά είναι τόσο ύπουλο το πρωτάθλημα του ενός γύρου, που εκεί που πας για πρωτάθλημα, την άλλη αγωνιστική μπορείς να κινδυνέψεις.

Ετσι, η Αρτάκη κρατάει το βαθμό και στρέφει το ενδιαφέρον της στα δύο επόμενα ματς, στα οποία θα προσπαθήσει να πάρει ...εξάποντο.

Στο βασικό σχήμα για την Αρτάκη σήμερα αγωνίστηκαν οι: Τζουβάρας, Χατζηστάμου, Τσατσαρώνης, Μυρτέζα, Καραμπάς, Στασινόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Δήμου, Σκριβάνος, Παπαδάκης, Μεγάλος.

Έπαιξαν (πλην της αναγκαστικής αλλαγής Τσίγκα στη θέση του Τσατσαρώνη με το ...καλημέρα, στο 3') και οι Κωνσταντάγκας (83') στη θέση του Ζαχαρόπουλου, Πατερίτσας (70') στη θέση του Π.Δ. Σκριβάνου και Λειβαδίτης (83') στη θέση του Παπαδάκη.

ΑΛΜΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θάνος Θεοδώρου): Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Παπαεμμανουηλίδης, Πλαβός, Νταρακλίτσης, Θεοδωρόπουλος, Αραπίτσας, Δημουλάς (66’ Λάμπος), Αλαμάνης (78’ Μυργιώτης), Κοντοβάς, Πρ. Κουτσούκης (76’ Κατσιαβριάς).

Διαιτήτευσε ο Νίκος Παπακωνσταντίνου από τη Φθιώτιδα με βοηθούς τους Γ. Παπαλίτσα, Απόστ. Καλογριανίτη από την Καρδίτσα