Αθλητικά

EURO 2020: Ολο το πρόγραμμα των αγώνων μέχρι τον Μεγάλο Τελικό-Αποτελέσματα

EURO 2020: Ολο το πρόγραμμα των αγώνων μέχρι τον Μεγάλο Τελικό-Αποτελέσματα
11 Ιουνίου 2021, 17:20
Συνεχής ανανεωση

 

Σήμερα, Παρασκευή 11 Ιουνίου κάνει έναρξη με ...καθυστέρηση ενός χρόνου, λόγω της πανδημίας, το EURO 2020. Στις 10 το βράδυ θα γίνει το εναρκτήριο λάκτισμα με τον αγώνα Ιταλία-Τουρκία που θα μεταδοθεί από τον ΑΝΤ1, όπως και όλα τα ματς της διοργάνωσης.

24 Εθνικές ομάδες θα λάβουν μέρος που είναι χωρισμένες σε 6 ομίλους των 4 και οι αγώνες θα διεξαχθούν σε 11 χώρες .

Η φάση των «16» θα διαμορφωθεί από τους 2 πρώτους κάθε ομίλου μαζί με τους συνολικά τέσσερις καλύτερους τρίτους.

Θα ακολουθήσουν οι προημιτελικοί, οι ημιτελικοί και το φινάλε με τον Μεγάλο Τελικό στο Wembley την Κυρικαή 11 Ιουλίου. 

 

OΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

 

Φάση Ομίλων 

Παρασκευή 11 Ιουνίου 

22:00 Τουρκία – Ιταλία 0-3, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου 

16:00 Ουαλία – Ελβετία 1-1, Μπακού (1ος Όμιλος)
19:00 Δανία – Φινλανδία 0-1, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Βέλγιο – Ρωσία 3-0, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου 

16:00  Αγγλία – Κροατία 1-0, Λονδίνο (4ος Όμιλος)
19:00 Αυστρία – Β.Μακεδονία 3-1, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία 3-2, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου  

16:00 Σκωτία – Τσεχία 0-2, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
19:00 Πολωνία – Σλοβακία 1-2, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
22:00 Ισπανία – Σουηδία 0-0, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου  

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία 0-3, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
22:00 Γαλλία – Γερμανία 1-0, Μόναχο (6ος Όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου 

16:00 Φινλανδία – Ρωσία, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)
19:00 Τουρκία – Ουαλία, Μπακού (1ος Όμιλος)
22:00 Ιταλία – Ελβετία, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου 

16:00 Ουκρανία – Β.Μακεδονία, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
19:00 Δανία – Βέλγιο, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Αυστρία, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου  

16:00 Σουηδία – Σλοβακία, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
19:00 Κροατία – Τσεχία, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
22:00 Αγγλία – Σκωτία, Λονδίνο (4ος Όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου 

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία, Μόναχο (6ος Όμιλος)
22:00 Ισπανία – Πολωνία, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου 

19:00 Ελβετία – Τουρκία, Μπακού (1ος Όμιλος)
19:00 Ιταλία – Ουαλία, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου 

19:00 Ουκρανία – Αυστρία, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
19:00 Β.Μακεδονία – Ολλανδία, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)
22:00 Ρωσία – Δανία, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου 

22:00 Κροατία – Σκωτία, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
22:00 Τσεχία – Αγγλία, Λονδίνο (4ος Όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου 

19:00 Σουηδία – Πολωνία, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
19:00 Σλοβακία – Ισπανία, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία, Μόναχο (6ος Όμιλος)

 

Τα κριτήρια των ισοβαθμιών

 
1 Περισσότεροι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς
2 Καλύτερη διαφορά γκολ στα μεταξύ τους ματς
3 Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς
 
Αν μετά τα κριτήρια 1 έως 3 υπάρχει νέα ισοβαθμία μεταξύ λιγότερων ομάδων (σ.σ. π.χ. μετά από αρχική τριπλή ισοβαθμία) τότε εξετάζονται και πάλι τα κριτήρια μόνο για τις ομάδες που είναι και πάλι ισόβαθμες.
 
Αν υπάρχει νέα ισοβαθμία, τότε ισχύουν τα παρακάτω:
 
• Συνολική διαφορά τερμάτων στον όμιλο.
• Καλύτερη επίθεση συνολικά στον όμιλο.
• Βαθμολογία fair play (σ.σ. η οποία προκύπτει από τις κάρτες που έχουν δεχθεί οι δύο ομάδες. Στην κίτρινη χρεώνεται 1 βαθμός και στην κόκκινη 3 βαθμοί. Η ομάδα με τους λιγότερους βαθμούς έχει αντίστοιχα την υψηλότερη βαθμολογία fair play).

• Θέση της χώρας στην ειδική βαθμολογία της UEFA.

Υποσημείωση: Στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας μονάχα δύο ομάδων οι οποίες παίζουν μεταξύ τους την τελευταία αγωνιστική και έρθουν ισόπαλες με την ίδια συνολική διαφορά τερμάτων και την ίδια επίθεση, τότε η ισοβαθμία σπάει στη διαδικασία των πέναλτι.

 

Φάση των «16» 

Σάββατο 26 Ιουνίου 

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου, Άμστερνταμ (1)
22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου 

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/ 6ου ομίλου, Βουδαπέστη (3)
22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου ομίλου, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου 

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου, Κοπεγχάγη (5)
22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου 

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου, Λονδίνο (7)
22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου, Γλασκώβη (8) 

Προημιτελικά 

Παρασκευή 2 Ιουλίου 

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5, Αγία Πετρούπολη (9)
22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2, Μόναχο (10)

Σάββατο 3 Ιουλίου 

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1, Μπακού (11)
22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7, Ρώμη (12) 

Ημιτελικά 

Τρίτη 6 Ιουλίου 

22:00 Νικητής 10 – Νικητής 9, Λονδίνο (13)

Τετάρτη 7 Ιουλίου 

22:00 Νικητής 11 – Νικητής 12, Λονδίνο (14) 

Τελικός 

Κυριακή 11 Ιουλίου 

22:00 Νικητής 13 – Νικητής 14, Λονδίνο 

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ