Β' ΕΠΣΕ: Οι σκόρερ της ημέρας - Τριπλό σοκ για τον Δύστο από τον Γιάννη Αντώνενα του Μαρμαρίου

21 Νοεμβρίου 2021, 21:38
Μόνο ο Μουτουσίδης σκόραρε πάλι για το Σταυρό. Ο Τζεμπελίκος ...έκαψε τον Παντριαδικό στο 90'

Στο βόρειο όμιλο, ο Σταυρός κέρδισε 3-0 τις Γούβες και παραμένει σε απόσταση δύο βαθμών από το πρωτοπόρο Μαντούδι. Κι αυτή τη φορά, ο Κώστας Μουτουσίδης δεν ...άφησε να βάλει άλλος γκολ. Πέτυχε και τα τρία της ομάδας του (6', 10' και στο 68' με πέναλτι), φθάνοντας ο ίδιος τα 17 γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα!.

Η Καστέλλα που ακολουθεί στη βαθμολογία δεν μπόρεσε να καταβάλει τη Δόξα στο Προκόπι (0-0) κι έμεινε πιο πίσω από τον Σταυρό με τον οποίο ισοβαθμούσε.

Στο άλλο ματς της Κυριακής η Ιστιαία νίκησε 3-1 τον Ταξιάρχη που που προηγήθηκε στο 22' με αυτογκόλ του Γλύκου. Ισοφάρισε με πέναλτι ο Πετής στο 36' (το κέρδισε ο Δήμου) και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δυο γκολ με τον Κατσάρη (μετά από συνδυασμό Δήμου-Πετή) στο 49' και τον Πετή στο 72'.

Στον κεντρικό όμιλο τα Λουκίσια κέρδισαν 2-0 την Προποντίδα και την προσπέρασαν, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά τα Αλάτσατα που παραμένουν στην κορυφή. Ο Κωνστανόπουλος στο 37' και ο Σεϊνταράς στο 59' πέτυχαν τα γκολ της νίκης των "πορτοκαλί".

Στο 90' η Αυλίδα πέτυχε γκολ και υποχρέωσε τον Παντριαδικό σε ήττα (2-1) στο γήπεδο Βαθέος. Ο Β. Τζεμπελίκος άνοιξε το σκορ στο 66' και ο ίδιος πέτυχε το γκολ που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του, στο 90'. Είχε ισοφαρίσει ο Θεοδόσης Καραμπάς στο 80'.

Σαρωτικός ήταν στο β' ημίρονο ο Κεραυνός στην Παραλία και κέρδισε 6-1 την ομάδα της Αυλίδας με γκολ που πέτυχαν (όλα στην επανάληψη) οι Κουβατσίδης, Τσάλλας 2, Καρκαλής, Σπενταμίδης 2. οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο πρώτο 45λεπτο με γκολ που πέτυχε στο 42'  ο Παπαχρήστος.

Με ανατροπή κέρδισε ο Νηλέας το ντέρμπι του νοτίου ομίλου. Ο Μιαούλης προηγήθηκε με τον Θανάση Πόγκα στο 12' και κράτησε το 0-1 μέχρι το 71' στο γήπεδο Νεοχωρίου. Στο 65', μάλιστα, βοήθησε για να παραμείνει το σκορ αυτό (0-1) και ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων  Τσαβαρής. Σε αυτό το λεπτό ο Γιώργος Καρλής των γηπεδούχων εκτέλεσε πέναλτι και ο τερματοφύλακας της ομάδας των Φύλλων απέκρουσε (ήταν το τρίτο που απέκρουσε τη σεζόν που διανύουμε). Ο Καρλής ...το πήρε πατριωτικά, όμως, και έξι λεπτά αργότερα (71') με εξαιρετική ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ της νίκης για την πρωτοπόρο ομάδα του Νεοχωρίου το πέτυχε ο Τάσος Μαστροκώστας στο 88'.

Ο Γιάννης Αντώνενας του Μαρμαρίου ...έδωσε τριπλό σοκ στο Δύστο. Οι νότιοι κέρδισαν 3-1 με τρία γκολ του 23χρονου παίκτη, ο οποίος δεν είχε πετύχει γκολ και τα έβαλε όλα μαζεμένα... Ανοιξε το σκορ στο στο 74' και πέτυχε τα άλλα δυο γκολ του Μαρμαρίου στις καθυστερήσεις (91' και 92'). Οι γηπεδούχοι, που έχασαν πέναλτι με τον Πιλάτη στο 0-0 (απέκρουσε ο Λεμονιάς) είχαν ισοφαρίσει με τον Στουραΐτη στο 81'.

Νωρίτερα, στη Σκύρο η τοπική ομάδα επιβλήθηκε δύσκολα των Κριεζών με γκολ που πέτυχε ο Λύκος στο 84'

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα