ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 0-1: Πέρασε ...το βουνό και ανέβηκε ξανά στην κορυφή

27 Φεβρουαρίου 2022, 18:05
Ο Κώστας Σπανός το γκολ της αγχωτικής νίκης

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο ΑΟ Χαλκίς και πέρασε από το βουνό του Ολύμπου κερδίζοντας με 1-0 την ομάδα του Γυμνού χάρη σε ένα γκολ του Κώστα Σπανού και ξαναβρέθηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ, εκμεταλλευόμενος το "Χ" που έφερε η Μακρυκάπα στη Δροσιά.

Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν καλύτερη στο Γυμνό, αλλά και πάλι είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν φιλότιμα και μάλιστα, απείλησαν κάποιες φορές την εστία του Βασιλείου που έπαιξε για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια των πρωτοπόρων.

Όπως αναφέραμε το μοναδικό γκολ το σημείωσε ο Σπανός στο 35' όταν από ελεύθερο του Βασιλείου η μπάλα έφθασε στον Γκιόκα, ο οποίος με μπάσιμο από τη θέση του εξτρέμ τέλειωσε την προσπάθειά του με σέντρα ακριβείας στο Σπανό που έκανε με πλασέ το 0-1.

Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που είχαν στο 10' ένα καλό σουτ του Ζουλιώτη λίγο πάνω από το δοκάρι του Μωραΐτη, ο οποίος στο 16' έδιωξε σε σουτ του Μαστροκώστα στην κλειστή γωνία, ενώ αμέσως μετά από σέντρα του Τσολάκου ο Σπανός με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση.

Στο 33' έγινε η πρώτη φάση του Ολυμπου. Σε εκτέλεση φάουλ του Μπαρώτα και σύγχυση στην άμυνα του ΑΟΧ, ο Κοκκάλας έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 35' σημειώθηκε το γκολ από τον Σπανό (φωτό) και στο 41' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να γίνει το 0-2. Ο Σπανός έβγαλε μόνο του τον Γκιόκα απέναντι στον Μωραΐτη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπου απέκρουσε.

Στο β' ημίχρονο η ομάδα του Γυμνού απείλησε να ισοφαρίσει δυο φορές μέσα σε δυο λεπτά. Στο 69' ο Κοκκάλας έπιασε δυνατό σουτ που έφυγε λίγο άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Μπασούκος βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά έκανε κακό κοντρόλ και  ο Βασιλείου πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο τέλος ο ΑΟΧ έχασε κι αυτός δυο καλές ευκαιρίες. Στο 76' σε σουτ του Τρεπεκλή από πλάγια θέση η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και μετά κατέληξε στην αγκαλιά του Μωραΐτη, ενώ στο 84' σε σέντρα σουτ του Τσατσαρώνη έδιωξε δύσκολα με γροθιές ο τερματοφύλακας του Ολύμπου.

Να σημειώσουμε ότι ο ΑΟΧ δεν είχε στον πάγκο του τον Δημήτρη Λύκο, που απουσίαζε για λόγους υγείας και στη θέση του ήταν ο συνεργάτης του Κώστας Χατζέλης.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Κωνστάντιος-Παππάς.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Δ. Αντωνόπουλος): Μωραΐτης, Τριανταφύλλου, Κουσερής (78' Ρόγκας), Ρουμπής, Τσουμάνης, Θ. Μωραΐτης (88' Τσούμαρης), Σ. Θανάσι, Τοπάλι, Κοκκάλας, Μπαρώτας, Μπασούκος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κ. Χατζέλης):  Βασιλείου, Κολιόπουλος, Ι. Κ. Τσολάκος, Γεωργίου, Ι. Θ. Τσολάκος, Ζουλιώτης, Σπυράκης, Καραχάλιος (55' Τρεπεκλής), Σπανός (80' Τσατσαρώνης), Μαστροκώστας (71' Χαλιώτης), Γκιόκας.