ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Δεύτερη ήττα στο Βασιλικό. Την κέρδισε ο Ολυμπιακός Βόλου

14 Μαΐου 2022, 22:00
Οι ...οικοδέσποινες του τουρνουά για την προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων ήταν πολύ καλές στο πρώτο ημίχρονο

Δεύτερη ήττα υπέστη η ομάδα μπάσκετ κορασίδων της ΑΕΕΠ Χαλκίδας στους αγώνες της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος στο μπάσκετ.

Οι αγώνες γίνονται στο κλειστό του Βασιλικού, όπου οι Χαλκιδέες έχασαν από τον Ολυμπιακό Βόλου με 52-31.

Η ΑΕΕΠ, όπως και χθες, ήταν και πάλι καλή στην πρώτη περίοδο, αλλά και σε όλο το 20λεπτο, μένοντας κοντά στο σκορ (23-28)  απέναντι σε μια αρκετά δυνατή ομάδα.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, έπαθε επιθετικό ...μπλακ άουτ. Πέτυχε μόλις δυο πόντους σε 10 λεπτά και τα κορίτσια του Βόλου ξέφυγαν με 19 πόντους (44-25) .

Στο τελευταίο 10λεπτο ήταν αδύνατο να αντιδράσουν οι πρωταθλήτριες της ΕΣΚΑΣΕ απέναντι, μάλιστα, στην ομάδα που είχε και τον τίτλο του φαβορί στον όμιλο.

Διαιτητές: Γεωργόπουλος-Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-23, 44-25, 52-31

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη, Πολύζου Α., Δραγατζίκη, Κωστοπούλου, Νιφόρου, Σιουμουρέκη 15 (3), Λογοδότη 4, Καραστάθη 5, Κοτοπούλη 18, Δαλιάμαγκα, Φούτρα 2, Πολύζου Κ. 8

ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Σπυροπούλου): Δούκα 1, Ρωμανού, Μουργιά, Χουλιαρά Αικ., Ανδρούτσου, Φραντζέσκου, Σαμαντά 8, Μήτρογλου, Ροποτού 6, Μουρατίδη 10, Μαδαρού 1, Χουλιαρά Δ. 5 (1)

Στο δεύτερο ματς της ημέρας η Νικόπολη κέρδισε τον Αίολο κι έτσι την Κυριακή Νικόπολη και Ολυμπικαός Βόλου θα παλέψουν για την πρωτιά, ενώ ΑΕΕΠ Χαλκίδας και Αίολος για την πρώτη τους νίκη.

Νικόπολη Πρέβεζας-Αίολος Μυτ. 58-27

Δεκάλεπτα: 13-5, 39-16, 46-22, 58-27

Νικόπολη Πρέβεζας (Αντύπας-Σταμάτη): Μπάμπη 11 (1), Ρεμέντζα, Λιάλιου 18 (3), Κωστή 11, Σουλιώτη 2, Ντάτσα-Μαστρογιάννη 2, Γκοράτσα 2, Παππά 6, Μπάκα, Φλώρα-Καχριμάνη, Μικρούλη 6, Τούση

Αίολος Μυτιλήνης ( Γιαννίκος): Ισμιρλιάν, Αργυρού Α, Τιτίκη, Γιαννίκου 15 (3), Συνοδινού 3, Καραβατάκη 9 (1), Λιαδάκη, Ντούνια, Χατζηχρυσάφη, Αργυρού Ε.