ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022: Η τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης. Ποιες ομάδες προκρίθηκαν και οι διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό

2 Δεκεμβρίου 2022, 23:00
Τα ζευγάρια της Β' φάσης. Ολα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.

Ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική των ομίλων (Α' φάση) στο ...Χειμωνιάτικο Μουντιάλ του Κατάρ και τα ζευγάρια που σχηματίστηκαν για τη Β' φάση (νοκ-άουτ ματς), είναι:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΗΠΑ (Σάββατο 3/12, ώρα 5)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  (Σάββατο 3/12, ώρα 9)

ΓΑΛΛΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ  (Κυριακή 4/12, ώρα 5)

ΑΓΓΛΙΑ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Κυριακή 4/12, ώρα 9)

ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (Δευτέρα 5/12, ώρα 5)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ  (Δευτέρα 5/12, ώρα 9)

ΜΑΡΟΚΟ-ΙΣΠΑΝΙΑ (Τρίτη 6/12, ώρα 5)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ (Τρίτη 6/12, ώρα 9)

ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

OI ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α' ΦΑΣΗΣ

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 2-1

Δεν είχε σημειώσει νίκη η Ν. Κορέα και την πέτυχε επί της πρώτης στον όμιλο Πορτογαλίας. Και αυτή η νίκη, με το δεύτερο γκολ στο 91', της έδωσε την πρόκριση στα νοκ-άουτ σε βάρος της Ουρουγουάης. Οι δυο ομάδες ισοβάθμησαν, καμιά από τις δύο δεν είχε ούτε θετικό, ούτε αρνητικό συντελεστή στη συνολική διαφορά τερμάτων (2-2 και 4-4)  και μέτρησε η καλύτερη επίθεση που την είχε η Κορέα με 4 γκολ. Η νίκη-πρόκριση ήρθε με ανατροπή, αφού οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με γκολ του Νταλότ. Οι Ασιάτες ισοφάρισαν με τον Γιουνγκ-Γκουόν Κιμ και στο 91' πανηγύρισαν έξαλλα με το γκολ του Χουάνγκ.

ΓΚΑΝΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-2

Η Ουρουγουάη τα έδωσε… όλα στον αγώνα της με την Γκάνα. Πέτυχε δυο γκολ στο ημίωρο (και τα δύο με τον Ντε Αρασκαέτα), έπαιξε πολύ καλά, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά η χαρά που είχε μεχρι που συμπληρώθηκε το 90λεπτο έγινε στο φινάλε πίκρα, μετά το γκολ στις καθυστερήσεις της Κορέας στο άλλο ματς του ομίλου, που έφερε και τον αποκλεισμό για τη "σελέστε". Να σημειώσουμε ότι η Γκάνα απέτυχχε να προηγήθει σε κακή εκτέλεση πέναλτι  από τον Αγιού (το απέκρουσε ο Ροσέτ).

ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 1-0

Το Καμερούν πέτυχε γκολ στο 93' με τον Αμπουμπακάρ και κέρδισε 1-0 τη Βραζιλία αλλά έμεινε εκτός συνέχειας στο Μουντιάλ, ενώ η "σελεσάο" πήρε την πρωτιά με διαφορά μόλις ενός γκολ από την Ελβετία και θ' αντιμετωπίσει στα νοκ-άουτ  τη Νότια Κορέα των Ουί Τζο και Ιν Μπέομ του Ολυμπιακού. Οι Αφρικανοί του Καμερούν, με τερματοφύλακα και αρκετά καλό, τον πρώην τερματοφύλακα του ΟΦΗ (και των Λεβαδειακού, Λαμίας), Ντεβί Επασί, θα γυρίσουν σπίτι τους...

ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 2-3

Πολύ ωραίο ματς με τους Ελβετούς να παίρνουν την πρόκριση κόντρα στους Σέρβους. Οι Ελβετοί  άνοιξαν το σκορ στο 20′ με ωραίο σουτ από τον Σακίρι, αλλά η Σερβία κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά, με φοβερή κεφαλιά του Μίτροβις στο 26′ και άψογο πλασέ του Βλάχοβιτς στο 35′. Οι Σέρβοι, που είχαν και δοκάρι με τον Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ στο 0-0, δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ το προβάδισμα, αφού ο Εμπολό ισοφάρισε σε 2-2 πριν το ημίχρονο και με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Φρόιλερ πέτυχε και τρίτο γκολ για την Ελβετία, σε μία ακόμη εκπληκτική επιθετική ανάπτυξη της ομάδας. Το 3-2 δεν άλλαξε και οι Ελβετοί συνεχίζουν στο Κατάρ, σε αντίθεση με τους Σέρβους που θα πάρουν το αεροπλάνο της επιστροφής.

4 ΣΕΡΒΙΑ 1 5-8 -3   Καμερούν-Βραζιλία 1-0

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥ

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ  2-4

Ιστορία γράφτηκε στο παιχνίδι της Κόστα Ρίκα με τη Γερμανία γιατί ήταν το πρώτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο οποίο η διαιτητική τριάδα απαρτιζόταν εξ ολοκλήρου από γυναίκες. Ηταν η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ με βοηθούς τη Βραζιλιάνα Νέουζα Μπακ και τη Μεξικανή Κάρεν Ντίας. Ιστορία πήγε να γράψει και η Κόστα Ρίκα (...με σύμμαχο την Ιαπωνία), που προηγήθηκε 2-1 της Γερμανίας και το σενάριο εκείνη τη στιγμή ...έστελνε σπίτι Γερμανούς και Ισπανούς. Ομως, το όνειρο της Κόστα Ρίκα κράτησε για λίγο. Στο τέλος ...κερδίζουν οι Γερμανοί, όπως λένε οι ίδιοι, αλλά ...δεν προκρίνονται και για δεύτερο συνεχόμενο Μουντιάλ αποκλείονται από τα νοκ-άουτ! Η Γερμανία προηγήθηκε με τον Γκνάμπρι, έκανε την ανατροπή η Κόστα Ρίκα με Τεχέδο Και Βάργκας και ακολούθησαν για τα "πάντσερ" δυο γκολ του Χάβερτς κι ένα του Φιλκρουγκ.

ΙΑΠΩΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 2-1

Ιστορία τελικά έγραψε η Ιαπωνία που κέρδισε Γερμανία και Ισπανία ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ (από 0-1 κέρδισε και τα δυο ματς με 2-1), με αποτέλεσμα να προκριθεί ως πρώτη από τον 5ο όμιλο. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν νωρίς με τον Μοράτα και στις αρχές του β' ημιχρόνου ο Ντόαν ισοφάρισε. Ελάχιστα λεπτά αργότερα, ήρωας των ...καμικάζι έγινε με το γκολ που πέτυχε κι έκανε το 2-1, ο Τανάκα και όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα ο παίκτης που ...τρώει ψωμί στη Γερμανία (αγωνίζεται στη Φορτούνα Ντίσελφορντ) έγινε ...ο δήμιος της Γερμανίας, αν και πολλά κρίθηκαν από το σαρωτικό 7-0 επί της Κόστα Ρίκα από την Ισπανία (προκρίθηκε στην ισοβαθμία με τη Γερμανία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων).

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 0-0

Τι κι αν ο Κουρτουά έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις, το Βέλγιο ήθελε γκολ και δυστυχώς για την ομάδα που μας εντυπωσίασε στις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις, δεν είχε σε καλή μέρα τον  Λουκάκου, ο οποίος απέτυχε να σκοράρει σε κλασικές θέσεις βολής, ακόμη και με την εστία κενή! Ετσι η Κροατία πέρασε και οι "κόκκινοι διάβολοι" επιστρέφουν στην πατρίδα.

ΚΑΝΑΔΑΣ-ΜΑΡΟΚΟ 1-2

Ο τερματοφύλακας του Καναδά Μίλαν Μπόργιαν έκανε την γκάφα της ζωής του δίνοντας ουσιαστικά …ασίστ στον Χακίμ Ζίγιεχ,, ο οποίος σε ανυπεράσπιστη εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ το Μαρόκο. Ηταν η αρχή για μια πανηγυρική πρόκριση τους "16", καθώς, επικρατώντας με 2-1 του Καναδά και σε συνδυασμό με το 0-0 στο Κροατία-Βέλγιο, οι Αφρικανοί πέρασαν ως πρώτοι από τον 6ο όμιλο. Στο 20λεπτο το Μαρόκο πέτυχε το δεύτερο γκολ με τον Εν-Νεσίρι, αλλά ο  Καναδάς στο 40' μετά από αυτογκόλ του Αγκέρ μείωσε σε 1-2 και στο τέλος καρδιοχτύπησε τα ...λιοντάρια του Ατλαντα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία (η μπάλα στο δοκάρι και έσκασε στη γραμμή) με τον Χάτσινσον

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2

Η Σενεγάλη ήταν πιο καλή από τον Ισημερινό (Εκουαδόρ) και προκρίθηκε στους 16 με γκολ που πέτυχαν ο Ισμαϊλά Σαρ με πέναλτι και ο Καλιντού Κουλιμπαλί, δευτερόλεπτα μετά την ισοφάριση από τον Μοϊσές Καϊσέδο.  Η πρωταθλήτρια Αφρικής θ' αγωνιστεί στα νοκ-άουτ με τον πρώτο από τον Β' όμιλο, οι αγώνες του οποίου ακολουθούν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΤΑΡ 2-0

Η Ολλανδία πήρε την πρόκριση χαλαρά απέναντι στο Κατάρ. Επικράτησε 2-0 της οικοδέσποινας που δεν κέρδισε ούτε βαθμό φιλοξενώντας τη διοργάνωση.   Χάκπο και Φρένκι ντε Γιονγκ, πέτυχαν τα γκολ με τα οποία η Ολλανδία πήρε την πρωτιά στον 1ο όμιλο και περιμένει τον αντίπαλό της από το 2ο όμιλο. Η εθνική του Κατάρ ...έγραψε ιστορία. Εγινε η πρώτη διοργανώτρια που τερματίζει τον όμιλο με μηδέν βαθμούς.

ΟΥΑΛΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ 0-3

Μέσα σε ένα λεπτό η Αγγλία πέτυχε δυο γκολ επί της Ουαλίας και ουσιαστικά την ...καθάρισε. 5 λεπτά μετά την έναρξη του β' 45λεπτου, ο Μάρκους Ράσφορντ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ (που δεν ήταν) άνοιξε το σκορ και αμέσως με τη σέντρα έκανε το 2-0 ο Φιλ Φόντεν. Ο Ράσφορντ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ και με 3-0 σκορ οι Αγγλοι πήραν την πρωτιά στο Β' όμιλο και στην επόμενη φάση θα συναντηθούν με τη Σενεγάλη.

ΙΡΑΝ-ΗΠΑ 0-1

Στη μάχη Ιράν-ΗΠΑ σε ...ποδοσφαιρικό πεδίο, νικητές αναδείχθηκαν οι Αμερικάνοι και είναι αυτοί που πήραν και το ...διαβατήριο για τα νοκ άουτ ματς. Το ...νόκ ντάουν για τους Πέρσες ήρθε από γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 38'. Το Ιράν έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να πάρει για πρώτη φορά την πρόκριση στους 16

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 0-2

Επαιξε σαν Αργεντινή και κέρδισε την Πολωνία, αλλά στο τέλος του ματς και οι δυο ομάδες ...πέρασαν καλά και οι άλλοι χειρότερα. Η Αλμπισελέστε πέρασε στους 16 σαν πρώτη από τον όμιλο μετά τη νίκη της με τα δυο γκολ των ΜακΚάλιστερ, Άλβαρες. Ο Λεβαντόφσκι και η παρέα του προκρίθηκαν σαν δεύτεροι, αφού το Μεξικό κέρδισε μεν, αυτοκτόνησε δε...

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ 1-2

Το Μεξικό έπαιξε επιθετικά από την αρχή και ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, αλλά παρά τις πολλές τελικές δεν πέτυχε όσα γκολ ήθελε για να προκριθεί σε βάρος της Πολωνίας με τη διαφορά τερμάτων. Ανάμεσα στους παίκτες που βρέθηκαν κοντά στο γκολ και ο Πινέδα της ΑΕΚ που ήταν ιδιαίτερα δραστήριος. Ο Αλ Νταουσαρί στο 95' έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των ...σομπρέρος, που είχαν προηγηθεί 2-0 με τα γκολ του Μάρτιν και του Τσάβες (μετά από απίθανη εκτέλεση φάουλ). Να σημειώσουμε ότι το Μεξικό έψαχνε το γκολ και πριν μειώσει η Σαουδική Αραβία, γιατί έχαναν στην ισοβαθμία, επειδή είχαν περισσότερες κίτρινες από τους Πολωνούς.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 1-0

Την υπέρβαση έκανε η Αυστραλία και με τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο επί της Δανίας πανηγύρισε την πρόκριση στα νοκ-άουτ ματς.  Κόντρα στα προγνωστικά, τα ...καγκουρό με ένα γκολ του Μάθιου Λέκι ανάγκασαν τους Δανούς να αποχαιρετήσουν πρόωρα το Μουντιάλ..

ΤΥΝΗΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 1-0

Η Τυνησία κέρδισε την  πρωταθλήτρια κόσμου, Γαλλία, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει και την πρόκριση για την επόμενη φάση. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Καζρί στο 57'. Με τους Γάλλους δεν ήταν στην αρχική 11άδα ο Εμπαπέ και ο Γκριεζμάν, οποίος στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε γκολ  που δεν μέτρησε μέσω VAR.