Ο Γιογιός ... αντιΠαπαϊωάννου

1 Δεκεμβρίου 2010, 11:17
Ο Γιώργος Γιογιός, καλύτερος παίχτης του ΑΟΧ στα τελευταία παιχνίδια, έγινε ο ...αντιΠαπαϊωάννου και καθάρισε την πρόκριση στο κύπελλο για την ομάδα της Χαλκίδας

Ο ΑΟΧ κέρδισε 3-0 την Αρτάκη με γκολ που σημειώθηκαν στο τελευταίο ημίωρο του προημιτελικού αγώνα ο οποίος διεξήχθη στην Αρτάκη. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αρκετες φορές κοντά στο γκολ πριν ανοίξουν το σκορ, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Παπαϊωάννου στο 15'. Ο ίδιος βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα και αστόχησε στο 48'.

Ο,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο ...συνήθης υποπτος στο σκοράρισμα για τον ΑΟΧ, το κατάφερε στο 65' ο Γιώργος Γιογιός που έγραψε με πλασέ το 1-0.  Τρία λεπτά νωρίτερα η Αρτάκη είχε χάσει μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά ο Μπλατσιώτης που βρέθηκε σε καλή θέση  απέτυχε απέναντι στον Μητακίδη.

Αμέσως μετά το 1-0 η Αρτάκη έφθασε στην ισοφάριση αλλά ο Καρόκης αστόχησε πάλι. Στο 70' ο  Παπαϊωάννου αποβάλεται από το διαιτητή κ. Ψυχούλα μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ζήση  και οι μετέπειτα ...κοκορομαχίες ανάμεσα στους παίχτες παραλίγο να τινάξουν το ματς στον αέρα. Οι ψυχραιμότεροι επανέφεραν την τάξη και στο 80' ο Γιογιος κλείδωσε την πρόκριση κάνοντας το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα και λίγο μετά την είσοδό του, ο Καραχάλιος έκανε το τελικό 3-0 για την ομάδα της Χαλκίδας, που πήρε το εισιτήριο για τους "4" του κυπέλλου Στην ημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει την Ακαδημία Ιστιαίας, ομάδα Α2 κατηγορίας,  σε διπλούς αγώνες (πρώτο παιχνίδι στη Χαλκίδα την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου). Την πρόκριση για τον τελικό θα διεκδικήσουν στους άλλους ημιτελικούς η Δροσιά και ο Ταμυναϊκός.

Γ' ΕΠΣΕ-2ος ΟΜΙΛΟΣ: Ο Ρομαϊκός κέρδισε την ΑΕΚ και πέρασε δεύτερος

[23/01/2022 - 18:10]