Με ..αέρα πρωτοπόρου

4 Δεκεμβρίου 2010, 17:56
Η Δροσιά λύγισε στο Β' ημίχρονο την ΑΕ Χαλκίδας έχοντας ευνοϊκό τον αέρα και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Α1.

Η Δροσιά κέρδισε (3-2) σε δεύτερο συνεχόμενο αγώνα της στη Χαλκίδα, σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση και τώρα ελπίζει να στραβοπατήσει αύριο η Κύμη στο Βασιλικό (αγωνίζεται με το Λήλα) για να παραμείνει στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι της ΑΕΧ έκαναν καλή εμφάνιση στο α' ημίχρονο και προηγήθηκαν 2-1. Στο 12' ο Ρίτσα έκανε μια θαυμάσια προσπάθεια και με σούτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Δεν χάρηκαν όμως για πολύ οι συμπαίχτες του, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Παπαρίδης ανέτρεψε τον Μπασούκο και η Δροσιά κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ...παθών και ισοφάρισε σε 1-1. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Θανάσης Γεραντώνης έκανε το 2-1 με ένα κεραυνό έξω από την περιοχή που άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα Παμφίλη.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΧ είχε ν' αντιμετωπίσει τον ...κόντρα αέρα, αλλά και το πάθος των παιχτών της Δροσιάς για ανατροπή του σκορ, ύστερα μάλιστα από τις φωνές του προπονητή τους Γιάννη Μπασούκου που ...ακούστηκαν σ' όλο το γήπεδο κατά την αναπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 55' ο Σπίνουλας βρήκε κενό στην άμυνα των γηπεδούχων και σκόραρε κάνοντας το 2-2. Ακολούθησαν αρκετές επισκέψεις των φιλοξενουμένων στα καρέ του Παπαρίδη και στο 75' σε μια σύγχυση από τους αμυντικούς της ΑΕΧ ο Γρηγόρης Μαυρίδης δεν έχασε την ευκαιρία κι έκανε το 2-3 πανηγυρίζοντάς το μάλιστα έξαλλα (φωτό).

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 3-3

Σούπερ ματς έγινε στο Αλιβέρι, όπου εκφράστηκαν και παράπονα για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε, όπως υποστηρίζουν οι γηπεδούχοι, από τον κ. Βελέντζα. Ο Ταμυναϊκός προηγήθηκε  με τον Αποστόλου στο 30'. Στο 37' ο Βασίλιεφ ισοφάρισε με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια με άλλα δυο γκολ από παίχτες του Ταμυναϊκού ο Αγ. Νικόλαος ...βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-3. Τα δυο αυτογκόλ σημείωσαν ο  Πιλάτης στο 37' και ο Μανδράκας στο 57'.  Οι Αλιβεριώτες δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν αρχικά (68') σε  2-3 με σκόρερ πάλι τον Αποστόλου και πίεζαν για την ισοφάριση. Στο 85' έγινε η φάση οπου οι του Ταμυναϊκού επικαλούνται και τη ...μαρτυρία του βίντεο, πως έγινε ανατροπή του Τσαλιαγκού. Ο διαιτητής που ήταν κοντά στη φάση θεώρησε πως ο πα΄χτης έκανε  θέατρο και του έδειξε μάλιστα κάρτα και αποβλήθηκε  ...ξεσηκώνοντας νέα θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Ταμυναϊκού. Τελικά, παίζοντας  με λιγότερους παίχτες, ο Ταμυναϊκός ισοφάρισε στο 85' με πέναλτι που δόθηκε και εκτέλεσε εύστοχα ο Πιλάτης. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν μετά από αψιμαχία μεταξύ τους ο Ιωαννίδης του Ταμυναϊκού και ο   Αθανασίου του Αγ. Νικολάου.

ΕΡΕΤΡΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0

Η θαυμάσια πορεία των μπέμπηδων της Ερέτριας συνεχίστηκε απέναντι στους έμπειρους ερυθρόλευκους. Ο Ολυμπιακός έκανε πάλι μέτρια εμφάνιση και η ήττα ήρθε δίκαια. Ο Τόρα άνοιξε το σκορ στο 40' και τη νίκη για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε ο Παργιανός στο 85'.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ-ΟΛΥΜΠΟΣ 0-0

Από τους 15 αγώνες που έγιναν σήμερα στα γήπεδα της Εύβοιας το ματς ανάμεσα στην «Μπάρτσα» και την ομάδα του Γυμνού ήταν το μοναδικό όπου δεν σημειώθηκε γκολ. Και οι δυο ομάδες παντως, προσπάθησαν να το πετύχουν και χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές

ΔΡΟΣΙΑ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-4: Τρία γκολ ο Κυριάκου και μεγάλη νίκη των βορείών

[23/01/2022 - 17:16]