ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Σκόραραν με το καλημέρα...

27 Αυγούστου 2017, 04:40
Χατ-τρικ από 39χρονο - Επιστροφή στο ...σπίτι με γκολ από τον Παππά - Αλλαγή ...και γκολ από Αποστόλου και Δανέλη

Επίσημη ποδοσφαιρική πρεμιέρα στην Εύβοια το Σάββατο με πολλά γκολ, για την 1η αγωνιστική της Α' φάσης του κυπέλλου. Δείτε ποιοι τα πέτυχαν.

ΖΑΡΗΤΡΑ-ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ...........................2-1

Από αλλαγή άνοιξε το σκορ στα Ζάρκα. Ο Αποστόλου, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σχεδόν μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξε το σκορ στο 60'. Οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Α. Μεταξάς για τον Αγιο Λουκά, αλλά στο 74' ο Γιάννης Ντόβολης πολύ ψύχραιμα εκτέλεσε πέναλτι και ευστόχησε, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΕΥΡΙΠΟΣ-ΑΦΡΑΤΙ.............................................1-1

Ο Χάρης Παππάς, που είχε παέι στην Προποντίδα, επανήλθε στην ομάδα του Ευρίπου και ...με τη μία πέτυχε γκολ ανοίγοντας το σκορ στο 21'. Δεν το χάρηκε για πολύ, όμως, αφού λίγα λεπτά αργότερα (34') ο 17χρονος Δημήτρης Βαβουλιώτης, που μεταγράφηκε πρόσφατα στο Αφράτι από τον Ερμήλιο, ισοφάρισε για τη νέα του ομάδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΚΑΝΗΘΟΣ ..................0-1

Ο Κάνηθος ξεκίνησε με τους μισούς, από τους 10 παίκτες που απέκτησε τον Αυγουστο, στη βασική 11άδα€Œ€Œ. Ηταν ο Κώστας Λεμονής, ο Κύπριος Βάσσος Κούρρης, ο Κοσμάς του Θοδ. Μπαλωμένος, ο Μανώλης Τιόπουλος και ο Γιάννης Καμπούρης. Απ' αυτούς ο πρώτος ήταν ιδιαίτερα καλός κάτω από τα δοκάρια του, ενώ ο τελευταίος, ο Καμπο΄ρης που ήρθε από τον Ερμή Πηλίου πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα 8 λεπτά πριν τη λήξη του. Ο Κάνηθος πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου έναντι του Απόλλωνα που έχει το δεύτερο εντός έδρας ματς με την Ερέτρια.

ΛΟΥΚΙΣΙΑ-ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ ............................................1-5

Στο 15' ο Δ. Τουλίτσης άνοιξε το σκορ για τους πορτοκάλι Ανθηδώνιους, αλλά στη δυνέχεια η Αθλόπολη ...δεν κρατιόταν. Ειδικά ο 39χρονος Κων/νος Γεωργαντόπουλος που πετυχε τρία συνεχόμενα γκολ (24, 42', 65').Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο 18χρονος Κώστας Ντεγιάννης, που αποκτήθηκε στις μεταγραφές από τον ΑΟΧ, και ολοκλήρωσε τη συντριπτική νίκη της ομάδας του.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ..................... 2-0

Χωρίς γκολ κυλούσε το γειτονικό ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο 10λεπτο ώσπου ήρθε από τον πάγκο ο Ανέστης Δανέλης (μπήκε αλλαγή στον αγώνα) και σκόραρε στο 87'. Προσπάθησε στη συνέχεια ν' αντεπιτεθεί ο φιλοξενούμενος και στο 91' σε κόντρα επίθεση των γηπεδούχων δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Κωνσταντίνο Δημάκο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ....7-0

Επίδειξη δύναμης από τους Ερετριανούς απέναντι στον Ευβοϊκό που έχει ενισχυθεί με παίκτες από το Λήλα (Αυλωνίτης, Π. Ευαγγελινός, Ντούνας) κ.ά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ...πέταγε φωτιές και προηγήθηκε 5-0 ενθουσιάζοντας τους φίλους του. Από δυο γκολ πέτυχαν ο Τόρα και ο Αγραφιώτης, ένα ο Τριγκάι, ενώ το σκορ άνοιξε κι έκλεισε από νεοφερμένους στην ομάδα της Ερέτριας, τον Καλοχωρίδη και τον Καρβελά.

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ-ΚΗΡΙΝΘΟΣ ..........................2-1

Προηγήθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα με τον Γ. Γεωργίου στο 11', αλλά η Τριάδα έφερε τουμπα το ματς με τη λήξη του ημιχρόνου. Ισοφάρισε ο Τσούτσης στο 37' και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο αρχηγός Γιώργος Χασάνδρας έδωσε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στον Παντριαδικό που έχει στη συνέχεια ν' αγωνιστεί εκτός έδρας με Πήλι και Προκόπι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ.-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ .......2-0

Την περίοδο που τέλειωσε οι δυο ομάδες κοντραρίστηκαν για την πρωτιά στη Β' κατηγορία. Οι ερυθρόλευκοι ήταν οι νικητές, ενώ οι αντίπαλοί τους περιμένουν τα μπαράζ ανόδου και θα διεκδικήσουν κι αυτοί την άνοδό τους στην Α' ΕΠΣΕ€Œ την παραπάνω βδομάδα. Στην πρεμιέρα της σεζόν για το κύπελλο, ο Ολυμπιακός πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι έκανε νικηφόρα πρεμιέρα με σκόρερ το νεαρό Πάλλη στο 19' και τον έμπειρο Πέτρο Στρατή (στο 82') που ήρθε αυτό το καλοκαίρι στην ομάδα της Χαλκίδας (από τον Ελλήσποντο).

BΥΖΑΝΤΙΟ-ΟΠΑ ΑΙΔΗΨΟΥ.....................2-3

Με 2-0 προηγήθηκε η ομάδα του Ν. Πύργου, αλλά η ΟΠΑ έκανε την ολική ανατροπή στη συνέχεια. Τα γκολ πέτυχαν οι Χουβαρδάς, Μουρκιώτης για τους γηπεδούχους και Ε. Μαυροζούμης, Μ. Αναγνώστου, Αρετσίνης για τους νικητές.

[21/11/2019 - 14:20]

Τι λέει ο προπονητής του ΑΟ Ν. Αρτάκης και για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. ...περισσότερα