ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Γκολ στη λήξη έδωσαν την πρόκριση σε Καστέλλα, ΟΠΑ και Δροσιά

9 Σεπτεμβρίου 2017, 21:50
Δείτε όλους τους σκόρερ και πως διαμορφώθηκαν τα σκορ στους αγώνες του Σαββάτου.

Με γκολ που σημειώθηκαν λίγο πριν τη λήξη των αγώνων προκρίθηκε ο ΑΠΚΟ Δροσιάς σε βάρος του Απόλλωνα Παραλίας και ο ΟΠΑ Αιδηψού που πήρε την ...μπουκιά απ' το στόμα απ' τα Βασιλικά. Ακόμη ένα γκολ που σημειώθηκε στο 88' από τον Καρκαλή της Μακρυκάπας στο Μαντούδι άφησε εκτός Β' φάσης τη γηπεδούχο Αναγέννηση κι έδωσε τη χαρά της πρόκρισης στην Καστέλλα.

Δείτε αναλυτικά τι έγινε στους σημερινούς αγώνες του Κυπέλλου

ΟΠΑ Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ  2-1

Με γκολ στο 89' ο ΟΠΑ πήρε τη νίκη και την πρόκριση. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο 35χρονος Χάρης Χαραλαμπόπουλος κι έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην ομάδα της Αιδηψού. Στο σκορ προηγήθηκε 1-0 ο ΟΠΑ στο 62' με τον Υδραίο και είχε ισοφαρίσει (1-1) στο 70' ο Σωκράτης Πολίτης.

ΩΡΕΟΙ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ  2-0

Με δυο γκολ στο β' ημίχρονο, η ομάδα του Θανάση Γουρνά κέρδισε και άφησε εκτός Β' φάσης την ομάδα στην οποία αγωνίστηκε και ως παίκτης ο προπονητής των Ωρεών. Σκόρερ ήταν ο Ρεζούλι στο 54' και ο Μούστος στο 75'.

ΣΤΑΥΡΟΣ-ΚΑΣΤΕΛΛΑ 0-7

Ανετη επικράτηση για την Καστέλλα ...και τα πολλά γκολ της έδωσαν την πρόκριση, σε συνδυασμό με την ήττα του Μαντουδίου στην έδρα του (με καλύτερη διαφορά τερμάτων). Σκόρερ ήταν οι Ζήσης, Μπασινάς, Χαρ. Βότσης, Τσούτσης, Μάλντεσης και Ξυνογαλάς 2 (οι δυο τελευταίοι ήρθαν στην ομάδα από τα Πολιτικά πριν λίγες μέρες).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 2-3

Ο Τσικτσίρης στο 42' έδωσε το προβάδισμα (1-0) στους γηπεδούχους, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μαζαράκης. Σττο 52' ο Σηφάκης πέτυχε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους και στο 62' ο Βούλγαρης έκανε το 2-2, σκορ με το οποίο προκρίνονταν οι Μαντουδιανοί. Στο 88' όμως, οι Λύκοι ....δάγκωσαν τους αντιπάλους τους με τον Καρκαλή, που έκανε το 2-3.

ΕΡΜΗΛΙΟΣ ΑΝΘΗΔΩΝΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΧ 1-3

Οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρόκριση και οι του Ερμήλιου που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Αγγελώνια (5')  μένουν σίγουρα εκτός Β' φάσης. Σκόρερ των ερυθρολεύκων στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, ήταν οι Παπαδεδές (69'), Κυτίνος (77') και ο 16χρονός Ινδός Αβίσακ Ράνα (87').

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 1-1

Ενα γκολ στο 90' του Βαρσαμά χάρισε την πρόκριση στον ΑΠΚΟ. Μέχρι τότε ο Απόλλωνας, με γκολ που είχε πετύχει ο Αργυρός στο 78' ήταν αυτός που κρατούσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά τελικά δεν το σφράγισε...

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΦΡΑΤΙΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 0-2

Νίκησε η ομάδα της Λαμψάκου, αλλά και το Αφράτι που ηττήθηκε πέρασε στην επόμενη φάση. Και τα δυο γκολ σημείωσε ο Γιάννης Λάμπρου σε τρία λεπτά (75'-78')

ΕΥΡΙΠΟΣ-ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-4

Οι κιτρινόμαυροι με τη νίκη τους ...κράτησαν "εκτός" συνέχειας στη διοργάνωση και την ομάδα του Ευρίπου, που προηγήθηκε στο σκορ με τον Κονόμι στο 44'. Στο β' ημίχρονο, όμως, τα γκολ έπεσαν βροχή. Στο 49' ο Πεππές έκανε το 1-1. Ο Τάσος Καρνάτσος στο 54' το 1-2 και δυο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 ο Αλια. Αμέσως μετά, όμως, (56') ξαναχτύπησε ο Καρνάτσος για το 2-3 και στο 88' ο νεαρός Καλέντζης έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στον Εύριπο για το 2-4.

ΑΡΗΣ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ-ΑΟ ΚΟΣΚΙΝΩΝ 1-6

Πανηγυρικά σφράγισαν και τυπικά το εισιτήριο για τους "32" τα Κόσκινα, που προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο με γκολ των Δ. Λαθουρά (24'), Γεωργάκα (30'), Κοκκάλα (44'). Στο 53' και στο 60' ο Νίκος Μήτρου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Μείωσε ο Παναγιάρης στο 65' και το τελικό σκορ (1-6) διαμόρφωσε στο 80' ο νεαρός Δήμου.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΣΚΥΡΟΣ  3-0

Νωρίς καθάρισε τη νίκη-πρόκριση το Αυλωνάρι, αφού στο 11' πρόλαβε και πέτυχε και τα τρία γκολ, με τα οποία κέρδισε τη Σκύρο (στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι της περιόδου). Σκόρερ ήταν οι Περιβολάρης 2, Τσαλιαγκός.