Ο Κανελλόπουλος και ο Καρακάξης με χατ-τρικ έδωσαν την πρόκριση σε Προκόπι και Αρτεμισιακό

11 Σεπτεμβρίου 2017, 00:10
Δείτε τι έγινε στα τελευταία παιχνίδια του 1ου και 5ου ομίλου για την Α' φάση του Κυπέλλου

Η Αιδηψός και ο Αρτεμισιακός και η Δόξα Προκοπίου με τον Παντριαδικό  πήραν τα τέσσερα εισιτήρια από τον 1ο και τον 5ο όμιλο αντίστοιχα του Κυπέλλου Εύβοιας.

Πρωταγωνιστές έγιναν ο Νίκος Καρακάξης (φωτό) του Αρτεμισιακού που πέτυχε χατ-τρικ και ο Κανελλόπουλος του Προκοπίου που σημείωσε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο 77'.

Η Αιδηψός ήταν σαρωτική στη Λίμνη, όπως και στον πρώτο της αγώνα (6-1 τον Αρτεμισιακό) και είναι στη Β' φάση χωρίς να έχει δώσει τον τρίτο της αγώνα (με τον Π.Σ. Ιστιαίας).

Ας δούμε πώς διαμορφώθηκαν τα παιχνίδια αυτών των ομίλων στην 3η αγωνιστική:

ΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ-Π.Σ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ  3-1

Στην Ιστιαία έγινε το ματς, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Αρεμιασιακό να κερδίσει και να πάρει την πρόκριση σαν δεύτερος στον 1ο όμιλο. Ο Νίκος Καρακάξης, (δεύτερος σκόρερ την περ. περίοδο στον 1ο όμιλο μετά τον Ζουζουλή με 19 γκολ), πέτυχε τρία γκολ σε 10 λεπτά (78', 80' και 87') και ...καθάρισε για την ομάδα του που δέχθηκε γκολ, χωρίς συνέπεια,  από τον Κουκούρα στο 90'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΙΜΝΗΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ  1-7

Με πολλά γκολ σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση η ομάδα της Αιδηψού που ...πέτυχε και τα 8 γκολ της αναμέτρησης. Για τους νικητές σκόραραν οι Παπατζίκος (24'), Μακρής (27'), Φώτου (47'), Ι. Μπιμπάι (57'), Αθανασίου (61') και Τ. Μπιμπάι 2 (70', 85'). Ο Γλύκος της Αιδηψού με αυτογκόλ ...έκανε το 1-4 στο 58' για τους γηπεδούχους.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ  3-2

Η Δόξα νίκησε την ομάδα της Τριάδας και την πέρασε και στη βαθμολογία του 5ου ομίλου, αλλά δεν την άφησε κι έξω από την επόμενη φάση του κυπέλλου. Με 2-0 προηγήθηκε η ομάδα του Προκοπίου με γκολ που πέτυχαν ο Γιάννης Κουτσουφλάκης (14') και ο Καλάης (41'). Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου μείωσε ο Γκρινιάρης και στο 47' ο Τσαλιαγκός ισοφάρισε σε 2-2 για τον Παντριαδικό. Το γκολ της νίκης-πρόκρισης για τη Δόξα πέτυχε ο Κανελλόπουλος στο 77'.

ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ-ΚΗΡΙΝΘΟΣ 3-1

Ο Ερμής ...πέταξε στην πρώτη του νίκη και ...έκαψε τα φτερά για πρόκριση της Κηρίνθου. Ο Ραβανός άνοιξε το σκορ (1-0) για την ομάδα του Πηλίου στο 31', ισοφάρισε (1-1) ο Θαλασσινός στο 48' για την Κηρινθο, αλλά ο Τσούρτης της έκοψε τη φόρα με δυο προσωπικά γκολ που πέτυχε στο 51' και το 57'.