ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 1-0: Ο Μαστρο-γκόλ της νίκης

23 Σεπτεμβρίου 2017, 20:01
Δίκαια, αλλά αγχωτικά πήρε το τρίποντο η νικήτρια στο Στάδιο Χαλκίδας

Με αγχωτική νίκη ξεκίνησε στο νέο πρωτάθλημα ο Λήλας Βασιλικού, ο οποίος είχε ...μάστορα του γκολ το Νίκο Μαστροκώστα και κέρδισε 1-0 το πολύ δυνατό Αυλωνάρι, που κράτησε το 0-0 μέχρι το 74'.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο Χαλκίδας (γίνονται εργασίες συντήρησης στο γήπεδο Βασιλικού) και στο πρώτο ημίχρονο ήταν καθολική η υπεροχή του τυπικά γηπεδούχου Λήλα, που έχασε ευκαιρίες ...ακόμη και για σκορ ασφαλείας πριν την ανάπαυλα.

Από την πλευρά του, το Αυλωνάρι, που είχε την ατυχία να χάσει πολύ νωρίς (10') τον Ιωαννίδη, λόγω τραυματισμού, ισορρόπησε κάπως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνει πιο ...τολμηρό, εκτός από το τελευταίο 15λεπτο, που βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε ουσιαστικά τις πρώτες του επιθετικές ενέργειες, που ήταν και επικίνδυνες σε μια - δυο περιπτώσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου είχε ...δυνατό σημείο της, την άμυνα. Ηταν ...γραμμή απροσπέραστη κι έδινε το δικαίωμα στους υπόλοιπους να αναπτυχθούν με ...πολύ καλή κυκλοφορία, αλλά ...χωρίς γκολ στο πρώτο 45λεπτο.

Η άμυνα του Αυλωναρίου δεν μπόρεσε να κλείσει ορισμένα κενά και οι δραστήριοι παίκτες του Λήλα βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά χωρίς επιτυχία, γιατί ο Τζαβάρας ήταν πάντα σε ετοιμότητα και δεν άφησε να παραβιαστεί η εστία του.

Ο γκολκίπερ του Αυλωναρίου απέκρουσε στο 5' σουτ του Σεϊνταράση, ενώ στο 17' "νίκησε" τον Καραχάλιο, που βρέθηκε μόνος του απέναντί του. Στο 20' πλάσαρε άουτ από καλή θέση ο Τσομπάνης και στο επόμενο λεπτό επενέβη πάλι σωτήρια ο Τζαβάρας σε νέο σουτ από κοντά παίκτη του Λήλα.

Στην επανάληψη έγινε πιο προσεκτική η άμυνα των φιλοξενούμενων και δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των παικτών του Λήλα. Ο Γιώργος Λάμπρου είχε στον πάγκο τον Νίκο Μαστροκώστα, που είχε πρόβλημα με τους προσαγωγούς, αλλά στο 62' ο προπονητής του, τον έριξε στη μάχη κι όπως αποδείχτηκε, αυτός ήταν ο παίκτης που κρατούσε το κλειδί της νίκης.

Στο 74' πήρε την μπάλα στη γραμμή της μεγάλης περιοχής των αντιπάλων του και με ένα υπέροχο σουτ αιφνιδίασε τον Τζαβάρα κι έγραψε το 1-0 (φωτό), που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στη συνέχεια ...ξύπνησαν και οι του Αυλωναρίου που είχαν δυο σημαντικές ελλείψεις λόγω ...γάμων, του Βασίλη Τσαλιαγκού και του Νίκου Κόκκου.

Βγήκαν στην επίθεση αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν κι έφυγαν ηττημένοι. Ωστόσο έδειξαν ότι θα είναι ...πολύ σκληρό καρύδι στο νέο πρωτάθλημα.

Αψογη ήταν η διαιτησία του Δημήτρη Καλαμάτα και των βοηθών του Καμπούρη, Πριόνα.

ΛΗΛΑΣ (Γιώργος Λάμπρου): Μπιμπάι, Τζάβρας, Δημ. Αγγελάτος, Τουβόρφ, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Γ. Αγγελάτος (74' Ρωμανός), Καραχάλιος, Βρέττος (86' Μικράκης), Τσομπάνης (81' Κατσίμπρας), Σεϊνταράση (62' Μαστροκώστας).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Τζαβάρας, Δαφνής, Φραγγής, Παππάς (46' Φρυγανάς), Κάραλης, Παπίλας, Δημ. Μπασούκος, Ιωαννίδης (10' λ.τ. Καράπας, 80' Μπρεγκανάκου), Οντιάμπο, Ζαχαριάς, Αν. Καρλής.

Α' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

[16/11/2019 - 22:30]