ΛΑΥΡΙΟ-ΚΥΜΗ 78-65: Ανέτοιμη και άστοχη, λύγισε εύκολα στην πρεμιέρα

9 Οκτωβρίου 2017, 19:04
Οι γηπεδούχοι βομβάρδισαν με τρίποντα το καλάθι της ομάδας της Εύβοιας.

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Basket League η Κύμη, που έχασε στο Λαύριο με 78-65, πληρώνοντας την χαλαρή άμυνα, την αστοχία της στο α' ημίχρονο, αλλά και την τρομερή ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75.

Στη συνέχεια η Κύμη "έτρεξε" για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά δεν μπόρεσε να συνδυάσει την πρεμιέρα με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Κύμη ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, καθώς βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 15-3, χωρίς να παρουσιάσει σημάδια ανάκαμψης στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι με 6 στα 10 τρίποντα (60%) έκαναν πάρτι από μακρινή απόσταση και κατάφεραν να προηγηθούν με 17 πόντους διαφορά, 27-10.

Κορυφαίος του Λαυρίου ήταν ο Μέιερ με 3/4 τρίποντα.

Στον πάγκο της ομάδας, φανερός ήταν ο εκνευρισμός του κόουτς Καστρίτη, που φώναζε στους παίκτες του να "παίξουν το μπάσκετ που ξέρουν".

Τελικά, οι φωνές του δεν έπιασαν τόπο.

Με την έναρξη του β' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20 (31-11). Ενας πραγματικός εφιάλτης για την Κύμη, που δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη, με πολλά λάθη και χαρακτηριστική αστοχία στην επίθεση, αλλά και απελπιστική άμυνα.

Ο μόνος που φαινόταν επιθετικά για την Κύμη ήταν ο Κάμερον Τζόουνς, αλλά γενικά η ομάδα της Εύβοιας ήταν πολύ άστοχη από τα 6.75 με 1/8 τρίποντα στα μέσα της β' περιόδου, με το ταμπλό να δείχνει 35-15.

Στο 16' στην εξίσωση του σκοραρίσματος -πλην του Τρέιλορ- μπήκε κι ο Σμιθ, που διαμόρφωσε το 35-20.

Η Κύμη, όμως, συνέχισε να είναι ευάλωτη στην άμυνα και "έτρωγε" τον έναν αιφνιδιασμό μετά τον άλλον, την ίδια στιγμή που το δικό της σετ παιχνίδι δεν είχε αντίκρισμα (προς το τέλος του ημιχρόνου φάνηκε κάπως και ο Ο' Μπράιαν).

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41-27 και θα έπρεπε να σημειωθούν "συνταρακτικές" αλλαγές στην εικόνα της Κύμης, για να καταφέρει να ξυπνήσει και να σταματήσει να αδικεί τον εαυτό της (η ομάδα της Εύβοιας θα έπρεπε να βελτιωθεί στην άμυνα, αλλά και στις βολές, καθώς είχε 10/17).

Για τα τρίποντα ...ούτε συζήτηση, με μόλις 1/10!

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη βελτίωσε κάπως την άμυνά της και είχε περισσότερη ενέργεια, με αποτέλεσμα στο 25' να μειώσει στους 10π. (45-35).

Το Λαύριο, όμως, κατάφερε να αυξήσει και να συντηρήσει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, έχοντας το προβάδισμα -στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου- με 55-42.

Για την Κύμη μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχαν φανεί καθόλου οι Τσαγκαράκης, Μανωλόπουλος, Γλυνιαδάκης,αλλά και ο Οκερεαφόρ.

Η ομάδα της Εύβοιας στο 30' είχε 1/13 τρίποντα με ποσοστό (8%) ...απαγορευτικό για να διεκδικήσει τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Κύμη συνέχισε να έχει πολλά προβλήματα στην ρακέτα και μολονότι ο Τσαγκαράκης πήρε το "όπλο" του με δυο σερί τρίποντα και ένα δίποντο (8 πόντοι σε δυο λεπτά), η διαφορά δεν "κατέβηκε" κάτω από τους δέκα πόντους (στο 35' το σκορ ήταν 66-53).

Ουδεμία στιγμή στο ματς η διαφορά έγινε μονοψήφια και στο 37' το σκορ ήταν 72-55, με το Λαύριο να συνεχίζει το ...τρίποντο κρεσέντο του.

Από τη στιγμή λοιπόν, που το Λαύριο είχε τέτοια ρέντα στα τρίποντα και η Κύμη είχε απλώς ορισμένες εκλάμψεις στο ματς, πως θα μπορούσε να το γυρίσει τούμπα...

Ετσι, μοιραία υποχρεώθηκε σε ήττα με τελικό σκορ 78-65.

Ο μόνος που διασώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Τρέιλορ με 10 πόντους (συνολικά 13π).

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.

ΛΑΥΡΙΟ (Γ. Σερελής): Βεργίνης 6, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 13, Γουίγκινς 7, Μουρ 15, Τζόνσον 4, Νίξον 9, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κουζέλογλου 12, Γκρέι 5.

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Οκερεαφόρ 6, Τσαγκαράκης 8, Τρέιλορ 13, Ο' Μπράιαν 6, Σμιθ 8, Μανωλόπουλος 4, Εντουαρντς, Τζόουνς 15, Γλυνιαδάκης 5.

Α' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

[16/11/2019 - 22:30]