ΩΡΕΟΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-3 (πέναλτι): Με την ψυχή στο στόμα ο κυπελλούχος

18 Οκτωβρίου 2017, 19:25
Τα ...χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Ηρακλής Ψαχνών στο Κύπελλο Εύβοιας είναι ο κάτοχος του τίτλου και σίγουρα φέτος θέλει να υπερασπιστεί το στέμμα του (παρότι στη διοργάνωση παίζουν και ο ΑΟΧ με τον Ταμυναϊκό).

Κόντρα στους Ωρεούς, όμως, ο Ηρακλής τα ...χρειάστηκε και παραλίγο να αποκλειστεί, καθώς το ματς πήγε στα πέναλτι και τελικά εκεί οι πράσινοι πήραν την πρόκριση από την ομάδα των Ωρεών που έκανε καλή εμφάνιση αλλά στα πέναλτι δυο παίκτες της ...σημάδεψαν τα δοκαρια.

Ο Ηρακλής Ψαχνών βέβαια, είναι "μανούλα" στα πέναλτι, μιας και τόσο το Κύπελλο Εύβοιας (πέρυσι με τον Λήλα), όσο και το Σούπερ Καπ (πριν λίγο καιρό με τον Ταμυναϊκό) τα σήκωσε στη ...ρώσικη ρουλέτα.

Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 1-1,όπως και η παράταση.

Από την άσπρη βούλα οι Ψαχνιώτες με επιμέρους σκορ 3-1 πέρασαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Να σημειώσουμε ότι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αποστολή του Ηρακλή,  ο προπονητής Τάκης Σπυρόπουλος.

1-1 ο κανονικός αγώνας

Στο 30' από σέντρα του Τουρκοχωρίτη, ο Σμυρναίος τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι δυνατοί Ωρεοί, όμως, αντέδρασαν και στο 43' ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γαλούπη.

Μέχρι τη λήξη του 90λεπτου δεν άλλαξε κάτι. Ούτε στην παράταση οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους.

Τα πέναλτι

Στα πέναλτι σκόραραν και οι τρεις εκτελεστές του Ηρακλή Ψαχνών (Ταψής, Τουρκοχωρίτης, Μαρίνος).

Οι Ωρεοί ευστόχησαν σε ένα χτύπημα με τον Γιουκάι, δυο εκτελέσεις των Μούστου και Μαυρούτσικου κατέληξαν στα δοκάρια κι ένα πέναλτι του Γαλούπη απέκρουσε ο "πεναλτάκιας" Ανδρούτσος (φωτό).

Διαιτησια: Πόγκας, Δελχάς-Γ. Αντωνίου.

ΑΟ ΩΡΕΩΝ (Θαν. Γουρνάς): Δαμάσκος, Φαράντος (80' Παριανός), Σταματονικολός, Γιουκάι, Βασιλείου, Καραπάνος (115' Δ. Μαυρούτσικος), Τζαφεράι, Μούστος, Γαλούπης, Φούσκας (60' Τριανταφύλλου).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Δημ. Αϊνδιλής) : Ανδρούτσος, Κοροβέσης (110' Μαρίνος), Δούλος, Ταψής, Μπελίτσος, Γκούρλας, Σκριβάνος του Λ. (75' Τσούμαρης), Τουρκοχωρίτης, Σμυρναίος, Γκάβαλης, Τόλης (65' Στούπας).

Οι διαιτητές στους αγώνες των πρωταθλημάτων Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[21/11/2019 - 23:01]

Στο Λήλας-Ταμυναϊκός ο Φώτης με Κελεπούρη και Παππά ...περισσότερα

Μιχάλης Μαύρος: Δίνουμε μάχη για τη σωτηρία χωρίς ...κομπιουτεράκια

[21/11/2019 - 14:20]

Τι λέει ο προπονητής του ΑΟ Ν. Αρτάκης και για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. ...περισσότερα