ΠΑΟΚ-ΚΥΜΗ: 94-83: Το πάλεψε, αλλά πιάστηκε στα νύχια του αετού

21 Οκτωβρίου 2017, 19:11
3η ήττα για την ομάδα της Εύβοιας.

Ο ΠΑΟΚ και η Κύμη μέχρι σήμερα μετρούσαν από δυο ήττες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα κι έψαχναν την πρώτη τους νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι, στο Παλατάκι της Πυλαίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Τελικά, σεφτέ στις νίκες έκανε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της ομάδας της Εύβοιας με 94-83. Η Κύμη θα ...περιμένει μέχρι την επόμενη (4η) αγωνιστική, στο εντός έδρας ματς με τον ΓΣ Λάρισας/Φάρο.

Στο σημερινό ματς η πρώτη περίοδος τελείωσε 24-15.

Ο ΠΑΟΚ αν και έφτασε στο +11 (26-15) με τον Χρυσικόπουλο, είδε την Κύμη να μειώνει ...επικίνδυνα σε 26-22 με πέντε στις πέντε συνεχόμενες βολές του Τσαγκαράκη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, με τον Οκερεαφόρ (γκολ-φάουλ), ισοφάρισαν, μετά από πολύ ώρα, σε 38-38. Οι ασπρόμαυροι, όμως, πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Τζόουνς, έχτισαν ένα σερί 7-0 κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-39.

Με την είσοδο των ομάδων στο β' ημίχρονο, τέσσερις γρήγοροι πόντοι του Κλάσεν και πέντε του Τρις, έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 54-43 στο 23’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στα μέσα της περιόδου έφτασε ακόμα και στο +13 (59-46) μετά από κάρφωμα του Κατσίβελη.

Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 70-59, έπειτα από buzzer beater του Έντουαρντς (Κύμη).

Στο δ' δεκάλεπτο και στο 33' η Κύμη μείωσε σε 72-65.

Το τρίποντο του Ντίλαρντ, όμως, έβαλε ξανά στο +10 τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ...μειώνουν και χάρη σε τέσσερις "αναπάντητους" πόντους του Σμιθ, έκαναν το 81-75 στο 37′.

Ο Τζόουνς ήταν εκεί, όμως, κι έδωσε ώθηση στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 86-78 στο 39′ και στο φινάλε να πανηγυρίσει τη νίκη με 94-83.

Για την Κύμη δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Ο' Μπράιαν, Τρέιλορ, Γερομίχαλος (οι δυο πρώτοι δεν ήταν στην αποστολή. Ο Ο' Μπράιαν θα απουσιάσει 3 μήνες).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 14, Κλάσεν 6 , Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 15, Κρουμπάλι 9, Κόνιαρης 5, Καρράς 1, Καραμανώλης, Κατσίβελης 11, Τζόουνς 17, Τρις 12.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 20, Έντουαρντς 6, Οκερεαφόρ 5, Γερομίχαλος, Τσαγγαράκης 19, Τζόουνς 20, Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου, Μητσιμπόνας, Σμιθ 13, Εζόμο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΡΙΚΑΛΑ (Κυριακή)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]