ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΡΤΑΚΗ 3-2: Πήρε το ντέρμπι και ξέφυγε στην κορυφή

22 Οκτωβρίου 2017, 19:26
Δηλώσεις των δυο προπονητών.

Ο Απόλλων Ερέτριας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Αρτάκη. Η Ερέτρια έκανε το "4 στα 4" και αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον δεύτερο Λήλα, που έμεινε στο 1-1 στην Τριάδα. Χαμηλά στη βαθμολογία παραμένει η Αρτάκη.

Η Ερέτρια νίκησε με 3-2 σε ένα ματς όπου και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο.

Στο α' ημίχρονο η Αρτάκη ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ (σ.σ. είχε και δοκάρι με τον Μαντά) και να κάνει την Ερέτρια να ...τρέχει. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν συνέβη.

Στο β' ημίχρονο η Ερέτρια ισορρόπησε και έκανε το 1-0 στο 55' με τον Γκέρσι Τόρα (σουτ).

Η Αρτάκη αντέδρασε και στο 65' έφερε το ματς στα ίσια (1-1) με γκολ του Θεόφιλου Μπασινά (είχε μπει στο ματς λίγο νωρίτερα).

Στο 72' ο Καλοχωρίδης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πρόλαβε τον Τσάμαρη και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 82' η Ερέτρια ...έφυγε στην κόντρα (υπήρξαν διαμαρτυρίες της Αρτάκης για παράβαση στην αμέσως προηγούμενη φάση) και με σουτ του Τόρα έκανε το 3-1.

Η Αρτάκη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 84' με κεφαλιά του Μπασινά από κόρνερ μείωσε εκ νέου σε 3-2 (δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Μπασινά).

Στην τελική ευθεία το ματς πήρε φωτιά, αλλά η Ερέτρια κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη, την τέταρτη σε ισάριθμα ματς.

Βαλκάνος: "Μπήκαμε μουδιασμένα, αλλά μετά ανεβήκαμε"

Ο προπονητής του Απόλλωνα Ερέτριας Δημήτρης Βαλκάνος ανέφερε στο egnomi.gr: "Ηταν ένα πολύ δυνατό ντέρμπι με γρήγορο ρυθμό. Εμείς δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Ήμασταν κάπως μουδιασμένοι. Ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Στο β' ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοσή μας και φτάσαμε στη νίκη".

Τοκπασίδης: "Δεν μας δόθηκε πέναλτι και χάσαμε κλασικές φάσεις στο α' ημίχρονο"

Δηλώσεις στο egnomi.gr έκανε και ο προπονητής της Αρτάκης Παναγιώτης Τοκπασίδης, που εξέφρασε έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Στέλιου Φώτη: "Δεν ξέρω τι γίνεται, δεν είχαμε καλή αντιμετώπιση από τον διαιτητή. Πεντακάθαρο χέρι του Μπαλόζι μέσα στην περιοχή στο 5', αντί να δώσει πέναλτι, έδειξε ...παίζεται. Αλλά κι εμείς ...αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Στο α' ημίχρονο είχαμε κλασικές φάσεις, τετ α τετ, δοκάρι με τον Μαντά και δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, αλλά σήμερα αξίζαμε πολλά περισσότερα".

Διαιτησία: Φώτης, Καμπούρης-Σπανός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Ερμ. Τόρα, Μεγκανάι (35' λ.τρ. Ρούσσος), Καρβελάς, Σπμιλίρης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (78' Τρεγκάι), Αγραφιώτης (75' Κοντός), Γκέρσι Τόρα, Μώρος (83' Ξυλάς).

ΑΡΤΑΚΗ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Τσάμαρης, Μαστροκώστας (65' Γκίκας), Μπαλαμπάνης, Χιούσκα, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Μαντάς, Κονόμι, Λειβαδίτης (60' Θεοφ. Μπασινάς), Μιχαλάς, Κολιόπουλος (85' Μουτουσίδης).