ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-0: Τηρήθηκε η θετική παράδοση

22 Οκτωβρίου 2017, 20:17
Καλύτεροι και δίκαιοι νικητές οι γηπεδούχοι.

Το Αυλωνάρι σήμερα ήταν καλύτερο, νίκησε δίκαια με 2-0 τον Ολυμπιακό Χαλκίδας και τήρησε την παράδοση που το θέλει να επικρατεί όποτε φιλοξενεί τον Ολυμπιακό Χαλκίδας.

Κι επειδή οι αριθμοί λένε την αλήθεια, στο αρχείο του γνωστού Αυλωναρίτη Δημήτρη Φραγγούλη υπάρχει καταγεγραμμένη η υπεροχή των κιτρινόμαυρων έναντι των ερυθρολεύκων.

Το Αυλωνάρι σε 11 ματς κόντρα στον Ολυμπιακό Χ. στην μεγάλη κατηγορία έχει εφτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες (σ.σ. ο Ολυμπιακός πέρυσι έπαιζε στη Β' ΕΠΣΕ και οι δυο ομάδες δεν συναντήθηκαν).

Η καλή παράδοση των "νοτίων" συνεχίστηκε και σήμερα, καθώς ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του ματς.

Από τη μεριά του, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας μολονότι έχει μόλις έναν βαθμό στο πρωτάθλημα δεν κλείστηκε πίσω, ούτε έπαιξε "καταστροφικό" ποδόσφαιρο.

Μάλιστα, έκανε δυο καλές φάσεις με τον Πέτρο Στρατή στο 35', αλλά και τον νεαρό Φούρλη στο β' ημίχρονο, αλλά αμφότεροι δεν βρήκαν στόχο.

Το Αυλωνάρι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37' (δυο λεπτά μετά την ευκαιρία του Στρατή).

Εγιναν τρία απανωτά σουτ στην περιοχή του Ολυμπιακού Χαλκίδας.

Τα δυο πρώτα σουτ των Καρλή και Καραλή, απέκρουσε ο νεαρός Βάρκας και στο τρίτο σουτ από τον Τσαλιαγκό, η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων.

Από τον Χουλιαρα καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαλιαγκός κι έκανε το 1-0.

Στο 47' κεφαλιά του Τσαλιαγκού κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 66' το έργο του Ολυμπιακού έγινε δυσκολότερο, όταν οι Χαλκιδέοι αναγκάστηκαν να συνεχίσουν με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω αποβολής του Δαυίδ Βελή με κόκκινη κάρτα.