ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ.-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ 0-3: Ο μοιραίος και ο ωραίος

28 Οκτωβρίου 2017, 20:14
Συνεχίζει στον πάγκο του Βατώντα ο Βαλήλας.

Στη Χαλκίδα διασταύρωσαν τα ξίφη τους ο τοπικός Ολυμπιακός κι ο Αστέρας Βατώντα, με τον πρώτο να αποδεικνύεται ...μοιραίος, ενώ ο πρώτος ήταν και πάλι ...ωραίος, με τον Γιώργο Βαλήλα να συνεχίζει ως πρώτος προπονητής στον πάγκο της ομάδας.

Μετά το "διαζύγιο" με τον Ηλία Παπαϊωάννου, ο Βαλήλας κοουτσάρισε την ομάδα του Βατώντα στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Μακρυκάπα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-1.

Σήμερα νίκησαν με ...τριάρα τον Ολυμπιακό Χαλκίδας, επομένως δικαιολογημένα το χρίσμα του πρώτου προπονητή δόθηκε στον Βαλήλα.

Οσον αφορά τον Ολυμπιακό Χαλκίδας, δεν έχει κάνει καθόλου καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, καθώς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ούτε καν την έδρα του.

Ισοπαλία με την Καστέλλα στην πρεμιέρα, ήττα -με κάτω τα χέρια- από τον Ελλήσποντο και σήμερα νέα ήττα (και) με βαρύ σκορ από τον Βατώντα.

Ο Ολυμπιακός, που είναι φιλότιμος, προσπαθεί με νεαρούς ποδοσφαιριστές να σταθεί στα πόδια του, αλλά δεν έχει καλά τελειώματα, με αποτέλεσμα πολλές φορές να αδικεί τον εαυτό του.

Στον αντίποδα, πιο ουσιαστικός ήταν ο Βατώντας που πέτυχε τρία γκολ, ένα στο πρώτο ημίχρονο και δυο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Νεσίμι στο 7' έκανε το 0-1.

Ο σκόρερ αντικαταστάθηκε στο 58' από τον Λαλανίτη, ο οποίος στο 80' έκανε το 0-2 με εκτέλεση έμμεσου φάουλ στην περιοχή.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μαμτζαδέριας στο 93'.

Διαιτησία: Φώτης, Καμπούρης - Παππάς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Χαράλαμπος Σαχίνης): Βάρκας, Κικίδης, Δημ. Στρατής (63' Πάλλης), Σταύρου, Παπαδέδες, Τζαφέρος, Τσιούνης, Αθανασόπουλος (46' Μυτάκης), Μάλλιαρης, Κυτίνος (87' Βαρτζής), Π. Στρατής (80' Φούρλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ (Γιώργος Βαλήλας): Σταθαράς, Χανσαλάρι, Τσώκος, Κατσαούνης, Κηρύκος, Γούναρης (82' Γούσιας), Ματράκας, Κούκα, Μιχαηλίδης (90' Μαμτζαδέριας), Γιαννουκάκος (28' λ.τ. Σκούρος), Νεσίμι (56' Λαλανίτης).