ΚΥΜΗ-ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ/ΦΑΡΟΣ: 70-71: Ηττα-μαχαιριά μέσα στην Κάνηθο

28 Οκτωβρίου 2017, 21:32
Αστόχησε στο τελευταίο σουτ ο Κάμερον Τζόουνς.

Ασχημη ήττα γνώρισε η Κύμη στο κλειστό Κανήθου από τον ΓΣ Λάρισας/Φάρο με έναν πόντο διαφορά, 71-70.

Η Κύμη έκανε ένα κακό α' ημίχρονο και ένα καλό β' ημίχρονο.

Βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους διαφορά στο πρώτο μισό του αγώνα. Στη συνέχεια συνήλθε, κάλυψε ακόμη και διαφορά 13 πόντων, ενώ στο φινάλε είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμεναν για να ακουστεί η κόρνα της λήξης, αν ο Κάμερον Τζόουνς -που πήρε την τελευταία προσπάθεια- ευστοχούσε, η Κύμη θα έβαζε στη συλλογή της το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Τζόουνς, όμως, αστόχησε και οι Λαρισαίοι πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη μέσα στη Χαλκίδα.

Η Κύμη πρέπει να βρει χημεία και να συνέλθει, καθώς από 'δω και πέρα στον α' γύρο έχει όλους του μικρομεσαίους εκτός έδρας και όλους τους "μεγάλους" εντός έδρας.

Ντεμπούτο έκανε ο ΜακΓκι που σημείωσε 7 πόντους. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μανωλόπουλος και Τσαγκαράκης.

Η ομάδα της Εύβοιας έχει τέσσερις ήττες σε τέσσερα ματς και την 5η αγωνιστική θα πάει να παίξει στην Πάτρα με τον πολύ δυνατό Προμηθέα.

Την 6η αγωνιστική (19/11) θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό. Το 0/6 λοιπόν, φαντάζει πιθανό, γι' αυτό και το σημερινό ματς ήταν αρκετά κρίσιμο (και) για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 14 (2), Οκερεαφόρ 7 (2), Τσαγκαράκης 12 (1), Γλυνιαδάκης 3, Σμιθ 10 (1), Έντουαρντς, Γερομιχαλός 1, Τζόουνς 11, Σακελλαρίου 5, Μητσιμπόνας, Εζόμο, ΜακΓκι 7.

Γ.Σ.ΛAΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Γουεάρ 16 (2), Ντρέιπερ 4, Σάφτενααρ 14 (1), Παπαντωνίου 4, Παπαμακάριος 13 (2), Μαραγκός 2, Μουράτος 9, Διαμαντάκος 6, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 2, Στυλιανού, Φορμπς 1.

Δηλώσεις Καστρίτη

Μετά το τέλος του μας ο προπονητής της Κύμης, Γιάννης Καστρίτης, είπε:

"Σε ότι έχει να κάνει με την δική μας ομάδα, σήμερα ήταν ξεκάθαρο ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά ημίχρονα, σχεδόν για δύο διαφορετικά παιχνίδια. Τόση απόκλιση είχαν το πρώτο με το δεύτερο ημίχρονο. Θα συζητήσουμε μεταξύ για να δούμε τον λόγο που έγινε αυτό και για να βρούμε τις λύσεις.

Θεωρώ δεδομένο ότι πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε τέτοια εικόνα από την ομάδα μας, όπως αυτή που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Στόχος μας από εδώ και πέρα είναι να βλέπουμε την Κύμη του 2ου ημιχρόνου. Αυτήν την ομάδα θέλουμε να βλέπουμε στο παρκέ. Αυτό δεν έχει να κάνει με αυτοματισμούς ή με την χημεία, έχει να κάνει με την αγωνιστικότητα, με την ενέργεια και το πάθος που θα βγάζουμε σαν να είναι το κάθε μας παιχνίδι το τελευταίο. Δεν μπορώ παρά να συγχαρώ τους παίκτες μας για την αντίδραση τους και συνολικά για την παρουσία τους στο 2ο ημίχρονο. Στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στο σουτ, θα μπορούσε να έχει μπει και να έχουμε κερδίσει.

Οι μικρές λεπτομέρειες παίζουν πάντα καθοριστικό ρόλο όταν φτάνεις σε αυτό το σημείο. Κρατάμε σαν οδηγό μας την αντίδραση που δείξαμε, συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά και περιττό να πούμε ότι το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Δεν μου αρέσει να βρίσκω δικαιολογίες, αλλά πρέπει να αναφέρω κάτι που δείχνει την μεγάλη προσπάθεια των παικτών μας και τον ζήλο που δείχνουν. Έχουμε χάσει δύο σημαντικούς ψηλούς παίκτες με τραυματισμούς, ο Γκάρυ ήρθε την Τετάρτη και καλά καλά ίσα που πρόλαβε να μάθει τα ονόματα των συμπαικτών του, ο Μανωλόπουλος έπαιξε σήμερα άρρωστος και ο Γλυνιαδάκης με ένεση.  Καταλαβαίνετε ότι αποκτά μεγαλύτερη σημασία η αντίδραση μας στο 2ο ημίχρονο.  Την κρατάμε λοιπόν, ξεχνάμε το πρώτο ημίχρονο και συνεχίζουμε με ψηλά το κεφάλι.

Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στον κόουτς και στην ομάδα του και φυσικά κάθε επιτυχία στα καθήκοντα του ως ομοσπονδιακός προπονητής".

[21/11/2019 - 14:20]

Τι λέει ο προπονητής του ΑΟ Ν. Αρτάκης και για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. ...περισσότερα