ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0-1: Σημαιοφόρος με ...πέντε στα πέντε

29 Οκτωβρίου 2017, 20:11
Συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή.

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει ο Απόλλων Ερέτριας, που θυμίζει τρένο χωρίς σταματημό.

Στη δεύτερη επίσκεψή του στη Β. Εύβοια νίκησε (και) τη Σκεπαστή, όπως είχε κάνει πριν δυο αγωνιστικές στην Αιδηψό.

Στην Αιδηψό βέβαια, είχε συντρίψει τον αντίπαλό του με 6-1. Σήμερα έβαλε μόνο ένα γκολ, αλλά ήταν αρκετό για να χαρίσει στους Ερετριανούς την 5η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στην Α' ΕΠΣΕ και να τους ...χρίσει ...σημαιοφόρους, μία μέρα μετά την παρέλαση.

Στο α' ημίχρονο η Ερέτρια μπήκε δυνατά στο γήπεδο και μέχρι το 20' είχε τον έλεγχο, δίχως, όμως, να καταφέρει να ανοίξει -νωρίς- το σκορ.

Από 'κει και μετά ανέβηκε και πήρε πρωτοβουλίες η Σκεπαστή. Πίεσε τους φιλοξενούμενους, δημιουργώντας κι αυτή επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία του Ερμή Τόρα.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ισορροπημένο α' ημίχρονο με καλές στιγμές ένθεν και ένθεν.

Στο β' ημίχρονο η Ερέτρια προσπάθησε και πάλι να επιβάλλει τον ρυθμό της και -εν μέρει- τα κατάφερε.

Και σε μία από τις επιθετικές της προσπάθειες, που πάτησε την αντίπαλη περιοχή και συγκεκριμένα στο 61' μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο νεαρός Λέανδρος Πολυχρόνης (φωτό) με κοντινή προβολή "νίκησε" τον αντίπαλο γκολκίπερ, έκανε το 0-1 και "πνίγηκε" στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Στη συνέχεια η Ερέτρια πάγωσε τον ρυθμό και προσπάθησε να διαχειριστεί με ιδανικό τρόπο το προβάδισμά της.

"Εφαγε" μία φάση από τη Σκεπαστή, αλλά "έφτιαξε" και μία φάση για να κάνει δυο τα τέρματά της και να κλειδώσει το παιχνίδι.

Τελικά το 0-1 δεν άλλαξε και η Ερέτρια επέστρεψε στη βάση της με ακόμη ένα "τρίποντο", στο δρόμο που έχει χαράξει για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Διαιτησία: Λάμπρου, Κωνστάντιος - Δελχάς.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Βαγγέλης Μπεκάκος): Σωτηρόπουλος, Ι. Θαλασσινός του Αθ., Αγιασοφίτης, Κουρκούτζελος, Τσούπρος, Κωνσταντός, Ντέντης, Ι. Θαλασσινός του Β., Καψάλας, Αθ. Θαλασσινός, Π. Γερογιάννης (63' Γοργομάτης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Ρούσσος, Καρβελάς, Σμπιλήρης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (92' Γιώργος Μπασινάς), Αγραφιώτης (78' Τρεγκάι), Γκέρσι Τόρα, Μώρος (86' Ξυλάς).