ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-2: Ατρωτος με τους Πατρινούς

11 Νοεμβρίου 2017, 21:15
Πέμπτη σερί νίκη των Χαλκιδέων απέναντι στην ομάδα της Αχαϊας.

Σηκώνει ρόπαλο όποτε παίζει με την Παναχαϊκή ο Ηρακλής Χαλκίδας και παραμένει άτρωτος απέναντι στους Πατρινούς μετά από 5 αγώνες.

Την περ. περίοδο η ομάδα βόλεϊ της Χαλκίδας κέρδισε δυο φορές στο πρωτάθλημα και ισάριθμες στα πλέι άουτ την Παναχαϊκή.

Σήμερα στο κλειστό της Κανήθου για την 3η αγωνιστική της Volley League, ο Ηρακλής ξαναπήρε το ρόπαλό του και κέρδισε με 3-2.

Πήρε με άνεση το πρώτο σετ (25-15), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν σπουδαία εμφάνιση και ισοφάρισαν με σκορ 22-25.

Ο Ηρακλής ...ανέβηκε ξανά και πήρε πάλι με άνεση (25-14) το τρίτο σετ.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ όταν οι Πατρινοί με αντεπίθεση έφεραν το σετ στo 20-20, ενώ στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι που το κέρδισαν οι Πατρινοί με 25-27.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Ηρακλή έδειξαν σοβαρότητα και ψυχραιμία με αποτέλεσμα να το κερδίσουν (15-11) και μαζί να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πάντως, ο Ηρακλής "έχασε" έναν βαθμό, καθώς ο αντίπαλος κέρδισε δυο σετ.

Καλύτεροι για τον Ηρακλή ήταν ο Δημήτρης Χαραλαμπίδης και ο Θεόφιλος Τσολάκος.

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 15-11

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 12 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 22-25, 25-14, 27-29, 15-11) σε 136’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (12/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 14 (11/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 47% υπ -33% άριστες), Τσολάκος 16 (8/11 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Μότα 19 (15/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ -29% άριστες), Γκελίνσκι 6 (2/2 επ, 4 άσσοι)/ Τσαδήμας (λ, 59% υπ - 26% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόνης 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 37% υπ -11% άριστες), Κοτσιλιάνος 7 (7/17 επ, 50% υπ -31% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 13 (11/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 18 (16/57 επ, 2 μπλοκ), Οράμας 14 (8/14 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ)/ Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 48% υπ- 32% άριστες), Σαλαβασίδης 3 (3/10 επ, 47% υπ - 20% άριστες), Κωστόπουλος 2 (2/6 επ, 55% υπ - 45% άριστες).

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]