ΛΗΛΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 1-0: Αλλη μία νίκη στο Βασιλικό και ...επέστρεψε στη δεύτερη θέση

26 Νοεμβρίου 2017, 19:15
Αγχώθηκε, αλλά σκόραρε.

Ο Λήλας εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, καθώς μέσα στο Βασιλικό μετράει μόνο νίκες και μετά τη σημερινή επικράτησή του επί της Αιδηψού πέρασε ξανά στη δεύτερη θέση.

Οι Βασιλικαριώτες αν και αγχώθηκαν κατάφεραν τελικά να σκοράρουν και εκμεταλλεύτηκαν και με ιδανικό τρόπο τη χθεσινή ήττα του Ηρακλή Ψαχνών στη Καστέλλα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα, που χάρισε και τους τρεις βαθμούς στον Λήλα πέτυχε ο Καραχάλιος στο 67', κάνοντας το 1-0.

Στο α' ημίχρονο η Αιδηψός κόντραρε στα ίσια τον Λήλα και του έβαλε ...δύσκολα, ενώ έγινε και δυο φορές απειλητική.

Μια, όταν σουτ του Φώτου από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών, ενώ στη δεύτερη -λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο-, σ' ένα θαυμάσιο σε εκτέλεση φάουλ του Τίτο Μπιμπάι, ήταν εξ ίσου εντυπωσιακή η απόκρουση του Μαντά κι έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο β' ημίχρονο, όμως, ο Λήλας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και η υπεροχή του ήταν καθολική.

Φαινόταν δηλαδή, από τις κατά κύματα επιθέσεις των γηπεδούχων ότι ήταν θέμα χρόνου να σκοράρουν όπως κι έγινε στο 67' με τον Καραχάλιο.

Και μπορεί ο Λήλας να μην κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Αιδηψό στην τελική ευθεία, κατακτώντας ένα δύσκολο, αλλά πολύτιμο "τρίποντο".

Ο Λήλας πλέον, καλείται να βρει την συνταγή της επιτυχίας στα εκτός έδρας ματς για να παραμείνει με αξιώσεις στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ερέτριας.

Διαιτησία: Γκάτσος, Μπακατσέλος - Ρέτσας.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γ.Λάμπρου): Μαντάς, Τζάβρας, Δημ. Αγγελάτος (46' Ρωμανός), Τοουρφέ, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Μπαλόζι (70' Κατσίμπρας), Καραχάλιος, Γ. Αγγελάτος, Μαστροκώστας (90' Καρλατήρας), Σεϊνταράση (92' Κουβούσης).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γ. Δημητρίου): Ψαρράς, Χασανάι (76' Στέκας), Καραγκούνης, Καππές, Μιχ. Αναγνωστου, Συρπτσιόγλου, Φώτου, Ν. Αναγνώστου (70' Στεργίου), Α. Μπιμπάι, Τ. Μπιμπάι, Παπατζήκος (66' Γλύκος).