ΠΑΟΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-2: Συγκλόνισε τη Θεσσαλονίκη και άγγιξε τη νίκη!

1 Δεκεμβρίου 2017, 21:36
Λύγισε στο τάι μπρέικ, αλλά πήρε χρυσό βαθμό στο σπίτι του πρωταθλητή Ελλάδας.

Συγκλονιστικός ήταν ο Ηρακλής Χαλκίδας στη Θεσσαλονίκη, χάνοντας από τον πρωταθλητή Ελλάδας ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, στο τάι μπρέικ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

O Ηρακλής Χαλκίδας άγγιξε τη νίκη σε ένα γκραν γκινιόλ ματς 2,5 ωρών, ωστόσο έφυγε από το Παλατάκι της Πυλαίας με τον έναν βαθμό!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 και ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας με σερί 8-0 έκανε το 13-8 ...13-16 και πιο μετά ...20-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 25-22.

Το τέταρτο σετ ήταν θρίλερ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να επικρατεί με 27-25 και να κάνει το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν μπροστά με 6-5, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους.

Κρίμα που η ΕΡΤ δεν έδειξε ζωντανά αυτή τη ματσάρα, που έγινε σήμερα λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των πρωταθλητών Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας αιφνιδίασε τον Δικέφαλο και προηγήθηκε με 4-1, αλλά οι Μακεδόνες πέρασαν γρήγορα μπροστά με 7-6 και στη συνέχεια με 12-8 και 16-10 μέχρι οι δυο αντίπαλοι να φτάσουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας αντέδρασε και με σερί τριών πόντων μείωσε σε 16-13.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 17-13, αλλά με πόντους των Χαραλαμπίδη, Μότα και Τάπια το σκορ έγινε 17-16 και το ματς πραγματικό ντέρμπι.

Για ...λίγο, όμως... Ο κόουτς του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι πήρε τάιμ άουτ, οι πρωταθλητές ...ξύπνησαν και καθάρισαν το σετ με 25-19.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν μάσησε από την επίδειξη δύναμης που έκανε ο ΠΑΟΚ στο φινάλε του 1ου σετ και με καρφιά του Μότα προηγήθηκε με 11-8!

Μερικά λεπτά μετά, το ταμπλό έδειξε 11-16 με τον Ηρακλή να ορθώνει ανάστημα μέσα στη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ και Χαλκίδα οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ κι όταν επέστρεψαν στο τάραφλεξ ο Τάπια με νέο καρφί έκανε το 11-17!

Ο ΠΑΟΚ φώναξε "παρών" και με σερί ...4-0 μείωσε σε 15-17.

Ο Ηρακλής διατήρησε την ψυχραιμία του και με αιχμές τους Τσολάκο και Χαραλαμπίδη έκανε το 18-22, φτάνοντας μία ανάσα από το 1-1 στο σκορ!

Πράγματι με 25-22 (με καρφί του Χαραλαμπίδη) ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε και ...μαύρα σύννεφα άρχισαν να μαζεύονται πάνω από το Παλατάκι.

Στο τρίτο σετ οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 13-8. Ούτε αυτή τη φορά, όμως, οι Χαλκιδέοι το ...έβαλαν κάτω και με εκπληκτικό σερί 0-8 (!), πέρασαν μπροστά με 13-16 και 15-17.

Ενα σερβίς-άουτ του Γκελίνσκι και ένα μπλοκ του Σωτηρίου στον Τάπια έφεραν το 3ο σετ στα ίσια (17-17).

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξαναπήρε προβάδισμα με 19-17 και η τελική ευθεία έγινε θρίλερ.

Για τους Χαλκιδέους ενεργοποιήθηκαν οι Μότα και Μακ Γουίλιαμ με την ομάδα της Εύβοιας να κρατάει το προβάδισμα (20-22).

Δυο χαμένες επιθέσεις του Τσολάκου έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 22-22, με τον Γκολίτση να παίρνει τάιμ άουτ.

Για τον ΠΑΟΚ ρόλο πρωταγωνιστή ανέλαβε ο Γκόμεζ που χάρισε στην ομάδα του το σετ μπολ (24-22). Τελικά ο Δικέφαλος το πήρε με 25-22 κι έκανε 2-1 το σκορ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες -ξανά- έμοιαζαν με αυτοκίνητα που πήγαιναν προφυλακτήρα με προφυλακτήρα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας προηγήθηκε με 13-11, δείχνοντας αποφασισμένος να φτάσει στην ισοφάριση του σκορ και να εξασφαλίσει τουλάχιστον έναν βαθμό (σε περίπτωση ήττας με 3-2 στο τάι μπρέικ).

Στη συνέχεια η διακύμανση ήταν: 13-14, 14-15, 15-16, 16-18, 18-19, 19-19, 19-20, 20-20, 20-21, 21-21, 21-22, 21-23, 22-23, 23-23, 23-24, 24-24, 24-25, 25-25, 25-27.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε σε 2-2 μετά από ένα χιτσκοκικό σετ.

ΤΑΙ ΜΠΡΕΪΚ (Διακύμανση)

1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 4-5, 5-5, 5-6, 6-6, 7-6, 7-7, 8-7, 9-7, 10-7, 10-8, 11-8, 11-9, 12-9, 12-10, 13-10, 13-11, 13-12, 14-12, 15-12.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 7 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από: 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Παντακίδης 4, Σακόγλου 5, Σωτηρίου 10, Γκόμεζ 18, Τακουρίδης 6, Πελεκούδας 2, Βάλκιερς 4, Σαφράνοβιτς 13, Γκιον 10, Παπαδημητρίου, Τερζής, Κωνσταντινίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19, Χαραλαμπίδης 14, ΜακΓουίλιαμ 10, Κολτσιάκης 1, Τσολάκος 10, Μότα 20, Γκελίνσκι 4, Αναστασόπουλος, Τσαδήμας.

Δηλώσεις προπονητών

O προπονητής του ΠΑΟΚ, Ντανιέλε Ρίτσι, δήλωσε: "Οπως λέμε και στην Ιταλία ο αγώνας απόψε ήταν σαν ένα ποτήρι, που αν θες το βλέπεις μισοάδειο και αν θες το βλέπεις μισογεμάτο. Προτιμώ να το δω μισογεμάτο. Το μυαλό μας, ίσως, έμεινε λίγο στο περασμένο ματς με τον Ολυμπιακό και λίγο στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί. Σε όλο τον αγώνα δεν βρήκαμε υψηλό ρυθμό όπως στις προπονήσεις. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε δίκαια τα δυο σετ. Έκανε καλό παιχνίδι, είχε καλό ρυθμό και καλό σέρβις, που σε πολλά σημεία μας δημιούργησαν πρόβλημα".

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας, Σπύρος Γκολίτσης, δήλωσε: "Είναι από τις βραδιές που χάνεις έναν αγώνα, αλλά σου μένει ικανοποίηση για την πρόοδο που κάνει η ομάδα σου, για την προσπάθεια των παικτών και εν τέλει για έναν πολύτιμο βαθμό. Καταρχήν αποδείχτηκε πως παίζουμε στα ίσια όλους τους αντιπάλους μας και κάνουμε το παιχνίδι που έχουμε σχεδιάσει. Εχουμε μαχητικότητα, πάθος και καλά τεχνικά στοιχεία. Το μόνο που με ανησύχησε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να διορθώσουμε είναι ορισμένα νεκρά σημεία που είχαμε στον αγώνα, ειδικά στο φλοτ σερβίς του Βάλκιερς και στο τζαμπ σερβίς του Σαφράνοβιτς. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Είχαμε προβάδισμα 22-20 και το χάσαμε 25-22. Αν κάναμε το 2-1 σετ ο αγώνας θα είχε διαφορετική εξέλιξη. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Σωτηρίου (σ.σ. του ΠΑΟΚ) για την εμφάνιση του. Επίσης εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ στην ευρωπαϊκή του πορεία"

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0

*ΠΑΟΚ και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν ένα ματς περισσότερο.

Οι διαιτητές στους αγώνες των πρωταθλημάτων Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[21/11/2019 - 23:01]

Στο Λήλας-Ταμυναϊκός ο Φώτης με Κελεπούρη και Παππά ...περισσότερα

Μιχάλης Μαύρος: Δίνουμε μάχη για τη σωτηρία χωρίς ...κομπιουτεράκια

[21/11/2019 - 14:20]

Τι λέει ο προπονητής του ΑΟ Ν. Αρτάκης και για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. ...περισσότερα