ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0-1: Φιλί ζωής και ...εντατική

9 Δεκεμβρίου 2017, 17:52
Ο Τσιούνης το νικητήριο γκολ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του χαλκιδέικου ντέρμπι ουραγών με την ΑΕΚ στο Πάρκο του Λαού. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού Χ. στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με γκολ του Τσιούνη στο 3' έκαναν το 0-1 και το κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Τσιούνης δέχτηκε μία ωραία ασίστ και ο αριστερός χαφ του Ολυμπιακού με εξίσου ωραίο διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός Χαλκίδας ήταν καλύτερος και δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΚ Χαλκίδας που έμοιαζε σαν ...υπνωτισμένη.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ Χαλκίδας ισορρόπησε, ανέβασε τις γραμμές της πιο ψηλά, έχασε μία σπουδαία ευκαιρία με τον Χρόνη (μετά από λάθος του Τζουβάρα), αλλά κι ο Ολυμπιακός Χαλκίδας βρήκε αντεπιθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις εκμεταλλευτεί.

Σε γενικές γραμμές η νίκη των ερυθρόλευκων κρίνεται δίκαιη.

Ο Ολυμπιακός είναι πλέον προτελευταίος, αφήνοντας την ΑΕΚ μόνη της στην τελευταία θέση.

Αλλά και για τους δυο η ανηφόρα είναι μεγάλη. Πάντως, σήμερα ο Τσιούνης έδωσε το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ παραμένει στην εντατική.

Διαιτησία: Βρακάς, Τσιφλάκος, Παππάς.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κεβρεκίδης): Ζαφειρόπουλος, Γιαμακίδης, Κοτρότσιος, Τριανταφύλλου, Σμπρίνης, Πεσχύρας (55' Ηλιόπουλος), Ζευγολάτης (9' λ.τρ. Φιόλα), Σταμέλος (83' Σταμελάκης), Χρόνης, Τζαφέρος, Καλέντζης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Σαχίνης-Οικονόμου): Τζουβάρας, Ραβανός (66' Βελής), Στρατής, Κικίδης, Σταύρου, Φρυγανάς (66' Μυτάκης), Κυτίνος (75' Μάλλιαρης), Τζαφέρος, Πάλλης, Μπασινάς, Τσιούνης (92' Φούρλης).