ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΥΜΗ 60-71: Στα δυο στενά, στα καλάθια έβαλε φωτιά

9 Δεκεμβρίου 2017, 20:33
Νέο μεγάλο διπλό μετά από αυτό της Ν. Σμύρνης.

Mετά τη Νέα Σμύρνη, η Κύμη άλωσε και τα Τρίκαλα, νικώντας την ομώνυμη ομάδα με 71-60, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της!

Η Κύμη, που στα πρώτα 6 ματς είχε 6 ήττες (σ.σ. έπαιξε και με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό), τις δυο τελευταίες αγωνιστικές δείχνει ...μεταμορφωμένη.

Πολλοί βιάστηκαν να την καταδικάσουν από την ...6η αγωνιστική, αλλά η Κύμη, όχι μόνο έχει σφυγμό, αλλά με τα δυο διπλά, έδειξε ότι είναι ομάδα που ξέρει να βγάζει αντίδραση στο παρκέ και να δίνει ...κατάλληλες απαντήσεις.

Μάλιστα, η Κύμη σήμερα πέρα από το ροζ φύλλο αγώνα πήρε και καλή διαφορά (11π.) έναντι των Τρικάλων. Μία διαφορά, που μπορεί να φανεί χρήσιμη στην τελική ευθεία της σεζόν, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων.

Πριν το τζάμπολ η διοίκηση των Τρικάλων τίμησε τον προπονητή της Κύμης Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος πέρυσι ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων.

H Κύμη έπαιζε χωρίς τον τραυματία Τζόουνς (υπέστη εξάρθρωση δαχτύλου στο αριστερό χέρι), αλλά η ομάδα της Εύβοιας ήταν αφεντικό, ειδικά στο β' ημίχρονο. Το α' ημίχρονο ήταν κάπως ισορροπημένο (λογικό), με το σκορ να είναι 13-13 στο 7'.

Η Κύμη με κορυφαίο τον Σμιθ (έβαλε συνολικά 21 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ) πέρασε μπροστά με +4 (17-21) με τη λήξη του α' δεκαλέπτου.

Στη β' περίοδο, συνέχισε να έχει το πάνω χέρι με πρωταγωνιστή -ξανά- τον Σμιθ και προηγήθηκε με +10 (35-45).

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ευβοϊκή ομάδα έπιασε εντυπωσιακό ρυθμό (ανέβηκε και ο ΜακΓκι) και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στους 22 πόντους (40-62)!

Εκεί, τέλειωσε και το ματς, καθώς φαινόταν ότι τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να ...ακολουθήσουν την ομάδα της Εύβοιας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-66, αλλά η Κύμη έφτασε στη νίκη με 71-60.

Το κλειστό των Τρικάλων ήταν σχεδόν γεμάτο και μετά το τέλος οι φίλαθλοι αποδοκίμασαν τους παίκτες της θεσσαλικής ομάδας.

Ο ΜακΦάντεν, που στη Ν. Σμύρνη έβαλε 35 πόντους, σήμερα έβαλε μόλις 6, αλλά σημασία έχει ότι η Κύμη πήρε τη νίκη.

Πολύ καλός σήμερα ήταν ο Μίχαλ Κάιζερ που μάζεψε 12 ριμπάουντ, όσα και ο ΜακΓκι.

Η Κύμη είχε 24/49 δίποντα (48%), 4/18 τρίποντα (22%) και 11/16 βολές (68%).

Τα Τρίκαλα είχαν 13/45 δίποντα (28%), 6/17 τρίποντα (35%) και 16/23 βολές (69%).

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 18, Λούντζης 5, Χέιλ 8, Φέισι 6, Μάρεϊ 4, Σλαφτσάκης 6, Ρος, Τέγιτς 7, Καλογιαννίδης 6, Τάταρης.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 13, ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 6, Σμιθ 21, Τσαγκαράκης 8, Κάισερ 10, Μπάρλος 2.