ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 1-2: Πρώτο σπουδαίο διπλό

10 Δεκεμβρίου 2017, 18:24
Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 59'.

Πολύ σημαντικό διπλό, το πρώτο της για τη φετινή σεζόν, στη μάχη της παραμονής, πήρε η ομάδα της Αιδηψού στη δύσκολη έδρα της Σκεπαστής, η οποία, όμως, είχε χάσει και πριν δυο εβδομάδες ...εντός από τη Μακρυκάπα.

Το σημερινό ματς Σκεπαστή-Αιδηψός ήταν ιδιαίτερο γιατί επρόκειτο για το ντέρμπι του Βορρά στην Α' ΕΠΣΕ.

Η Αιδηψός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί στο 10'.

Ο Ιντρ. Μπιμπάι βρέθηκε έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ στη γωνία του Αλεξίου έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια η Σκεπαστή πήρε -με τη σειρά της- πρωτοβουλίες, δημιούργησε ορισμένες καλές φάσεις, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου.

Στο 45'+ ο Ντέντης με προβολή έκανε το 1-1 και όλα άρχισαν από την ...αρχή ενόψει του β' ημιχρόνου.

Στο ...δεύτερο μισό του ντέρμπι, η Αιδηψός μπήκε και πάλι δυνατά όπως είχε κάνει και στο α' ημίχρονο.

Σε μία επέλασή της, στο 49', ο Φώτου ανατράπηκε από τον Τσούπρο και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Ο Αθανασίου ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και με ψύχραιμο σουτ έκανε το 1-2.

Στο 59' οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν.

Σε ένα μαρκάρισμα του Συρπτσιόγλου σε αντίπαλό του, ο αμυντικός της Αιδηψού δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα και η ομάδα του συνέχισε με δέκα παίκτες για 35 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις στο φινάλε).

Μία κόκκινη, την οποία οι φιλοξενούμενοι χαρακτήρισαν αυστηρή.

Παρόλ' αυτά η Αιδηψός έδειξε πυγμή και χαρακτήρα και κατάφερε να φύγει νικήτρια από το γήπεδο της Σκεπαστής.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν τους φιλοξενούμενους, που έπαιζαν μαζική ...άμυνα, αλλά επιχειρούσαν ψηλές μπαλιές, που δεν ...τρόμαξαν την Αιδηψό, η οποία τελικά απέδρασε με το πολύτιμο διπλό, κόντρα σε μία ομάδα που παλεύει για τον ίδιο στόχο. Να κρατηθεί στην μεγάλη κατηγορία...

Κι αυτό κάνει τη νίκη ακόμη πιο σημαντική.

Διαιτησία: Φώτης, Κωνστάντιος - Λαμπρόπουλος.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Μπεκάκος): Αλεξίου, Ιωαν. Αθ. Θαλασσινός (93' Κατσικογιάννης), Καρατζούδης, Καλίτσης, Τσούπρος (70' Αντ. Γοργομάτης), Καψάλας, Γεωργίου, Ιωαν. Βασ. Θαλασσινός, Ντέντης, Αθ. Θαλασσινός, Δημ. Γερογιάννης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Δημητρίου): Ψαρράς, Συρπτσιόγλου, Βασιλείου, Καππές, Γλύκος, Σαμπάι, Φώτου, Αναστασίου (95' Στέκας), Αντρ. Μπιμπάι (80' Καπλανάι), Ιντρ. Μπιμπάι (46' Παπατζίκος), Στεργίου (89' Καραγκούνης)