ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3: Χαρακίρι στο τάι μπρέικ

13 Δεκεμβρίου 2017, 18:10
Προηγήθηκε με 14-12 και το έχασε.

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Ηρακλής Χαλκίδας από τον Φοίνικα Σύρου το μεσημέρι της Τετάρτης στο κλειστό Κανήθου για τη Volley League.

Η ομάδα της Εύβοιας ηττήθηκε με 3-2 στο τάι μπρέικ, πήρε έναν βαθμό, αλλά θα μπορούσε να πάρει ...δύο βαθμούς.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και το φινάλε ήταν δραματικό.

Ο Ηρακλής πήρε κεφάλι με 14-12, αλλά έχασε τα ...ματς μπολ κι ο Φοίνικας το γύρισε, κάνοντας το 2-3 (η ομάδα της Σύρου παρέμεινε στην 3η θέση).

Ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος στο τάραφλεξ και πήρε εύκολα το πρώτο σετ.

Στα δυο επόμενα ήταν κατώτερος του Φοίνικα και το συγκρότημα της Σύρου έκανε την ανατροπή για το 1-2.

Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη πόντο-πόντο, αλλά ο Ηρακλής έβγαλε ψυχή και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 5ο σετ (τάι μπρέικ) η ομάδα της Χαλκίδας αυτοκτόνησε και ο Φοίνικας έφυγε νικητής από την πρωτεύουσα της Εύβοιας με κορυφαίο τον Γιορντάνοφ που πέτυχε 31 πόντους.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21, Χαραλαμπίδης 14, Μακ Γουίλιαμ 10, Τσολάκος 10, Μότα 16, Γκελίνσκι 2, Τσαδήμας, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης 2, Αδάμ, Αμαριανάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6, Μαρούλης 2, Λινζ 10, Γιορντάνοφ 31, Πέτερλιν 10, Γάτσης 14, Ζήσης, Κογκαλίδης, Ηλίας, Σούρδι, Σταυρακάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: "Μπήκαμε καλά στον αγώνα, πήραμε εύκολα το 1ο σετ αλλά το φλοτ σερβίς του Φοίνικα μας χάλασε την υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο σετ δεν κάναμε σωστή διαχείριση του αγώνα. Το ίδιο συνέβη και στο τάι μπρέικ όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά και χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13-11 και στο 14-12 για να τελειώσουμε το ματς. Ετσι είναι το βόλεϊ. Δεν το βάζουμε κάτω. Ολοκληρώσαμε την τριάδα των δύσκολων αγώνων με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Φοίνικα, έχοντας πάρει δύο βαθμούς. Κρατάμε την 4η θέση που είναι ο στόχος μας".

Αποτελέσματα (8η Αγωνιστική): Ολυμπιακός-Κηφισιά 3-0, Ηρακλής Χαλκίδας-Φοίνικας Σύρου 2-3, Εθνικός Π.-Εθνικός Αλεξ/πολης 2-3, Παμβοχαϊκός-Νίκη Αιγινίου 2-3, Παναχαϊκή-Ηρακλής Θεσ/νίκης 1-3, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (14/12).

Βαθμολογία: Ολυμπιακός 24, ΠΑΟΚ 17*, Φοίνικας Σ. 15, Ηρακλής Χαλκίδας 13, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 13, Νίκη Αιγινίου 12, Εθνικός Αλεξ/πολης 12, Κηφισιά 10, Εθνικός Π. 10, Παναθηναϊκός 7*,  Παμβοχαϊκός 6, Παναχαϊκή 2.