ΑΙΔΗΨΟΣ-ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 4-1: Οταν ...αγχώθηκε, την εκτέλεσε

17 Δεκεμβρίου 2017, 18:15
Το πάλεψε ο Δικέφαλος, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι.

Οι δυο Μπιμπάι "σκότωσαν" την ΑΕΚ Χαλκίδας και μαζί με τον Φώτου ήταν αυτοί που ανέλαβαν το ρόλο των "εκτελεστών" της ομάδας τους, κόντρα στον κιτρινόμαυρο δικέφαλο της Χαλκίδας.

Η Αιδηψός ήταν καλύτερη και άξιζε -πέρα για πέρα- τη νίκη, αν και η ΑΕΚ Χαλκίδας το πάλεψε στις αρχές της επανάληψης, μειώνοντας το σκορ.

Ομως, η Αιδηψός δεν ήταν διατεθειμένη να μην πάρει σήμερα το "τρίποντο" και το κατέκτησε σχετικά εύκολα.

Στο 5' από ασίστ του Αντριάνο Μπιμπάι, ο Ιντριντ Μπιμπάι έκανε το 1-0.

Στο 14' ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Ιντριντ Μπιμπάι, εκτέλεσε φάουλ και ο Χρήστος Φώτου με προβολή έκανε το 2-0, σε ένα άκρως αποδοτικό 15λεπτο για τους γηπεδούχους.

Η Αιδηψός συνέχισε να έχει την υπεροχή και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, αν οι παίκτες της εκμεταλλευόντουσαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Οι γηπεδούχοι έχασαν φάσεις με τους Ιντριντ Μπιμπάι, Στεργίου (μόνος σε κενή εστία) και Φώτου, ενώ στην τελική ευθεία του α' ημιχρόνου η ΑΕΚ Χαλκίδας έδειξε να ξυπνάει, χάνοντας μια καλή φάση με τον Ηλιόπουλο.

Η ΑΕΚ Χαλκίδας δεν ήθελε να χάσει με κάτω τα χέρια και στο β' ημίχρονο μπήκε δυνατά στο γήπεδο και αιφνιδίασε την Αιδηψό, που ίσως δεν περίμενε παρόμοια αντίδραση από την ουραγό της βαθμολογίας.

Στο 51' ο Πεσχύρας για την ΑΕΚ Χαλκίδας εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Γιαμμακίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 2-1.

Η ΑΕΚ Χαλκίδας συνέχισε να πιέζει, ενώ η Αιδηψός λειτουργούσε σπασμωδικά μέχρι να πετύχει το τρίτο γκολ και να διώξει το άγχος ...μακριά.

Στο 64' ο Στεργίου έδωσε την ασίστ στον Αντριάνο Μπιμπάι και ο δεύτερος με σουτ έκανε το 3-1.

Από 'κει και ύστερα η Αιδηψός ξαναπήρε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε στο 94' να κάνει το 4-1 με σκόρερ τον Ιντριντ Μπιμπάι, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ενα λεπτό νωρίτερα (93') είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της ΑΕΚ Χαλκίδας, ο Γιαμμακίδης.

Διαιτησία: Κούκουρα, Σιαπλαούρας-Δήμου.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Ψαρράς, Ζαχαράκης (67' Παπατζίκος), Βασιλείου, Καππές, Γλύκος, Σαμπάι, Φώτου, Αθανασίου (58' Ν. Αναγνώστου), Αντρ. Μπιμπάι (92' Καραγκούνης), Ιντρ. Μπιμπάι, Στεργίου (79' Καπλανάι).

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ζαφειρόπουλος, Σταμελάκης, Καρβούνης (5'9 Λάμτσε), Τριανταφύλλου, Γιαμμακίδης, Ηλιόπουλος, Χρόνης (67' Καλέντζης), Σταμέλος, Καρυστινός (74' Τζαφέρος), Πεσχύρας, Κοτρότσιος.