ΚΟΣΚΙΝΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ 2-4: Ο Μιχαηλίδης του έδειξε το δρόμο της νίκης

17 Δεκεμβρίου 2017, 17:50
Ο ικανός φορ πέτυχε χατ τρικ.

Συναρπαστικό ήταν το ματς στο γήπεδο των Κριεζών ανάμεσα στα λαβωμένα Κόσκινα και τον μαχητικό Βατώντα, που πήρε μεγάλο διπλό.

Να σημειώσουμε ότι τα Κόσκινα είχαν στον πάγκο τους τον Μιχάλη Σταματούκο μετά την παραίτηση του Σάκη Νικολάου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κώστας  Μιχαηλίδης που πέτυχε χατ τρικ και έδειξε το δρόμο της νίκης στον Αστέρα Βατώντα.

Τα Κόσκινα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στρίμωξαν τον Βατώντα, έχοντας δυο δοκάρια με τους Βλάχο και Μπασινά, σ' ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις, κυρίως μπροστά από την εστία του Βατώντα, που απείλησε κι αυτός μία φορά με τον Κούκα.

Ομως, κόντρα στη ροή του ματς ο Βατώντας άνοιξε το σκορ στο 40'.

Από φάουλ του Γούναρη και πλασέ στην κίνηση του Μιχαηλίδη έγινε τον 0-1 για τον Αστέρα.

Το β' ημίχρονο ήταν ...φωτιά με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Στο 57' ο Κούκα με ατομική ενέργεια βγήκε τετ α τετ με τον Τριανταφύλλου και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2.

Κι ενώ κανείς θα περίμενες ότι τα Κόσκινα δεν θα αντιδράσουν, μέσα σε λίγα λεπτά έφτασαν στην ισοφάριση με κορυφαίους του Λαθουρά (μπήκε αλλαγή και άλλαξε την εικόνα) και Κουϊμτσίδη.

Στο 65' από σέντρα του Λαθουρά, ο Κουϊμτζίδης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Στο 70' ήρθε η ισοφάριση με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Ο Λαθουράς σέντραρε και ο Κουϊμτσίδης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-2.

Παρόλ' αυτά με τη σέντρα ο Βατώντας ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ.

Στο 76' ο Μιχαηλίδης βγήκε στην κόντρα και με πλασέ έκανε το 2-3.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ και πιο έντονα απ' όλους (στο βοηθό Χατζηκαμαγιάννη) ο αρχηγός Ηλίας Ξιφαράς, που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και είναι πολύ πιθανό να τιμωρηθεί με πάνω από 5 αγωνιστικές.

Από 'κει και μετά οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να "επιστρέψουν" για δεύτερη φορά στο ματς και στο 85' ο Μιχαηλίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (ανατροπή Μαμτζαδέρια) διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Χατζηκαμαγιάννης - Μούντριχας.

ΚΟΣΚΙΝΑ (Μιχ. Σταματούκος): Τριανταφύλλου, Γ. Βλάχος, Γ. Δήμου (55' Λαθουράς), Πεππές, Κόλλιας (58' Δ. Δήμου), Παριανός, Μπασινάς, Ξιφαράς, Κουϊμτσίδης, Μήτρου, Ευγενίου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ (Γιωργος Βαλήλας): Σταθαράς, Γούσιας (65' Μαμτζαδέριας), Νεσίμι (46' Ματράκας), Τσώκος, Ντούκα, Γούναρης, Χασανλάρι, Κηρύκος (77' Κατσαούνης), Μιχαηλίδης, Γιαννουκάκος, Κούκα.

Α' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

[16/11/2019 - 22:30]