ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-3: Πήρε ιστορικό διπλό, πέταξε άδικα βαθμό

Μεγάλη νίκη στην Αθήνα.

Ιστορικό διπλό στην Αθήνα επί του Παναθηναϊκού πήρε σήμερα (18/12) ο Ηρακλής Χαλκίδας για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Παράλληλα, η ομάδα της Εύβοιας επέστρεψε με θριαμβευτικό τρόπο στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες από ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου.

Και μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην διανύει την καλύτερη φάση της "ζωής" του, αλλά δεν παύει να είναι ...Παναθηναϊκός.

Γι' αυτό και η σημερινή νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας αποτελεί σημείο αναφοράς, αν και η ομάδα της Εύβοιας πέταξε άδικα έναν βαθμό.

Ηταν μπροστά στο σκορ με 2-1, ενώ στο τέταρτο σετ είχε πάρει το προβάδισμα με 21-17. Κι όμως έχασε το σετ με 25-22 και το τριφύλλι οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε "δικό" του το ματς έστω και με περιπετειώδη τρόπο.

Αν ο Ηρακλής Χαλκίδας κέρδιζε με 3-1 θα σκαρφάλωνε στην 3η θέση, ενώ τώρα ισοβαθμεί στην 4η μαζί με Φοίνικα και Νίκη Αιγινίου.

Κορυφαίος του Ηρακλή Χαλκίδας και του αγώνα ήταν ο Μότα με 27 πόντους (!). Σε ρηχά νερά κυμάνθηκε η απόδοση του Τάπια.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλίδας έκανε επίδειξη δύναμης και το κέρδισε με 25-15, κάνοντας το 0-1. Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε εκκίνηση με 0-5 και στη συνέχεια πάτησε γκάζι, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει ανήμπορος να αντιδράσει.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό άλλαξε άρδην. Παρότι ο Ηρακλής Χαλκίδας προηγήθηκε με 2-0, ο Παναθηναϊκός με τρομερό μπλοκ, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Ηρακλής Χαλκίδας, κατάφερε να πάρει κεφάλι με 11-4 και 15-8. Το 25-17 ήταν φυσική εξέλιξη βάση της εικόνας των δυο ομάδων στο κλειστό του ΜΕΤΣ.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας βελτίωσε αισθητά την υποδοχή του, υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε πολλά λάθη και με αιχμή τον Κολτσιάκη προηγήθηκε με 1-5, 2-8, 4-10 και 6-11, δείχνοντας ότι έχει τα φόντα να κάνει το 1-2.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με σερί 3-0 μείωσε σε 9-11.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν πανικοβλήθηκε και "τρέχοντας" ένα δικό του σερί, προηγήθηκε με 10-18 και 13-23 για να το σφραγίσει λίγο αργότερα με 25-16!

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και παθιασμένα και προηγήθηκε με 7-4. Ο Ηρακλής Χαλκίδας αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 13-13 και 15-15, για να πάρει περάσει μπροστά με 16-17 και 17-21.

Κι ενώ ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει ...νίκη με τρεις βαθμούς, ο Παναθηναϊκός ανέλπιστα με σερί 8-1 έκανε το 25-22 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ έγινε μάχη σώμα με σώμα, αλλά ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος και το κέρδισε, κάνοντας το 2-3.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).