ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΥΜΗ 83-73: Αποχαιρέτησε με ήττα το 2017

30 Δεκεμβρίου 2017, 20:30
Το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό.

Με ήττα αποχαιρέτησε το 2017 η Κύμη, που έχασε στο Ρέθυμνο με 83-73.

Η Κύμη, που είχε ως κορυφαίο παίκτη της, τον Κάισερ (21 πόντοι), γνώρισε την ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, με Πανιώνιο εκτός, Τρίκαλα εκτός και Αρη εντός.

Σήμερα, δεν βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα οι ΜακΦάντεν και Τσαγκαράκης που μαρκαρίστηκαν πολύ καλά από τους γηπεδούχους και δεν βρήκαν λύσεις, ενώ οι Ευβοιώτες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ...δεύτερες επιθέσεις (21 επιθετικά ριμπάουντ).

Κορυφαίος του Ρεθύμνου ήταν ο "Ελληνας Ντατόμε", Γιαννόπουλος.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αν και το Ρέθυμνο προηγήθηκε κάποια στιγμή και με 7 πόντους. Ωστόσο, η Κύμη συνήλθε και με σερί 8-0 ξανάφερε το ματς στα ίσια για να κλείσει το ημίχρονο στο -1 για την ομάδα της Εύβοιας (40-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη στα μισά του δρόμου πέρασε μπροστά με +5 (47-52), αλλά κάπου εκεί έπαθε μπλακ άουτ.

Το Ρέθυμνο με σερί 12-1 προηγήθηκε με 59-53, αλλά η Κύμη μείωσε σε 59-56, λίγο πριν την τελική ευθεία του τέταρτου δεκαλέπτου.

Εκεί, η μάχη των Κρητικών με την ομάδα της Εύβοιας συνεχίστηκε με το ίδιο ενδιαφέρον και τα ίδια (πάνω-κάτω) στατιστικά, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το +3 (63-60) έως το 34'.

Στο 36' η Κύμη με μία βολή και ένα δίποντο από κλέψιμο του ΜακΦάντεν πλησίασε σε απόσταση ...βολής, 66-64 (το Ρέθυμνο είχε ξεφύγει με 66-61 με κορυφαίο τον αρχηγό του, Γιαννόπουλο).

Το Ρέθυμνο με εκ νέου σερί 5-1 έφτασε στο +6 (71-65), 1 λεπτό και 42 δεύτερα πριν το φινάλε, ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Αρμστεντ πήγε στο +7 (74-67).

Η Κύμη με ...0-4 επιμέρους σκορ ...επέστρεψε στο -3 (74-71).

Είκοσι δεύτερα πριν το τέλος ο Τσαγκαράκης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έχασε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στη συνέχεια δόθηκαν δυο αντιαθλητικά φάουλ εις βάρος της Κύμης και αυτό ήταν το κύκνειο άσμα για την ομάδα της Εύβοιας, με το Ρέθυμνο να "κλειδώνει" το ροζ φύλλο αγώνα.

Για την Κύμη δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Τζόουνς, που θα επιστρέψει του ...χρόνου (σ.σ. 2018).

Η Κύμη έχασε δέκα βολές (23/33), ενώ είχε 16/44 δίποντα (50% ευστοχία είχε το Ρέθυμνο) και 6/21 τρίποντα (ένα ...περισσότερο έβαλε το Ρέθυμνο).

Ηταν κυρίαρχη στα ριμπάουντ (43 έναντι 28 των γηπεδούχων..!), αλλά αυτή η υπεροχή της δεν στάθηκε ικανή να της δώσει τη νίκη.

Πάντως, βάση εικόνας του ματς, η τελική διαφορά είναι πλασματική.

Δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-56, 83-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9, Λι 2, Αρμστεντ 18, Ντένιελς 8, Γιαννόπουλος 22.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12, Οκερεαφόρ 3, Τσαγκαράκης 8, ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 12, Γλυνιαδάκης 2, Κάισερ 21, Μπάρλος 3, Σμιθ 3.