ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 1-3: Νίκησε και τη Νίκη!

3 Ιανουαρίου 2018, 22:50
Στην τρίτη θέση της Volley League η ομάδα της Χαλκίδας

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έχει δείξει στην τρέχουσα περίοδο ότι είναι πολύ καλύτερος από την προηγούμενη και ...κερδίζει.

Το ποδαρικό του στη νέα χρονιά ήταν με το δεξί. Παίζοντας στο Αιγίνιο της Κατερίνης με τη Νίκη τη ...νίκησε κι αυτή με 3-1 κι ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Και μη νομίζετε ότι η αντίπαλός του, που είναι νεοφώτιστη, είναι ομάδα που χάνει εύκολα. Αντίθετα, είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος της Volley League και πριν το ματς με την ομάδα της Χαλκίδας είχε μόλις τρεις βαθμούς διαφορά (18 έναντι 15). Μάλιστα, στους προηγούμενους τέσσερις αγώνες της, είχε ισάριθμες νίκες.

Ο Τάπια με τον Χαραλαμπίδη ήταν, στο νικηφόρο πρώτο ματς του 2018, οι καλύτεροι του Ηρακλή Χαλκίδας, σε ένα αγώνα πραγματικό ντέρμπι, αφού κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία που δείχνουν φέτος οι παίκτες του νικητή.

Η μεγάλη κόντρα του αγώνα στο Αιγίνιο φαίνεται από τα σκορ στα σετ και ειδικά σ' αυτά που κέρδισε η ομάδα της Χαλκίδας. Η διάρκεια του αγώνα ήταν σχεδόν 2 ώρες (117').

Η Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 24-26
2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-15, 18-21, 23-25
4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 24-26

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-20, 23-25, 24-26) σε 117'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/33 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 50% άριστες), Ντίνας 14 (8/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 10 (10/27 επ.) / Ράκοβιτς (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Παπαλεξίου, Στρούγκαρ 1 (1/7 επ.), Ρεμπούτζιας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (21/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 29% άριστες), Κολτσιάκης 4 (4/15 επ., 74% υπ. - 21% άριστες), Τσολάκος 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Αδάμ.

Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 0-3
Νίκη Αιγινίου Ηρακλής Χαλκίδας 1-3
Παναχαϊκή Παμβοχαϊκός 0-3
Ηρακλής ΠΑΟΚ 3-2
Κηφισιά Εθνικός Πειραιώς 1-3